Szukaj

To, ile i jak pijemy zależy od tego, w jak młodym wieku sięgnęliśmy po alkohol

Podziel się
Komentarze0

Eksperci zgodnie twierdzą, że młodzież traktuje alkohol jako ucieczkę przed stresem i problemami. Najnowsze badania dowodzą, że młodzi ludzie są o wiele bardziej skłonni do nadużywania alkoholu jeśli ich doświadczenia z nim związane miały miejsce we wczesnym wieku a dodatkowo związane były ze stresującymi sytuacjami życiowymi.


Stwierdzenie to jest wynikiem badań, której objęły 166 kobiet i 140 mężczyzn w Niemczech, którzy zapytani zostali o to kiedy zaczęli pić alkohol, czy w przeciągu ostatnich 3 lat mieli do czynienia ze stresującymi sytuacjami życiowymi, jakie codzienne kłopoty mogli mieć w ostatnim czasie oraz jak wyglądały ich nawyki związane ze spożywaniem alkoholu w wieku 22 lat. Uczestniczy również udzielali odpowiedzi na pytania o ilość wypitego alkoholu i częstotliwości picia w poprzednim miesiącu.

- Odkryliśmy, że wpływ stresujących sytuacji życiowych na skłonność do picia zależy od pierwszego kontaktu z alkoholem - powiedziała w komunikacje prasowym Dorothea Blomeyer, autor badania oraz starszy pracownik naukowy w Central Institute of Mental Health w Mannheim.


Badanie zostało opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie Alcoholism: Clinical and Experimental Research.

- Jeden z badanych swoje pierwsze doświadczenia z alkoholem przeżył już w wieku 8 lat a aż połowa badanych pierwszą inicjację alkoholową miało za sobą już przed 14 rokiem życia - powiedziała Blomeyer

- Im wcześniej zaczynają pić alkohol tym silniej powiązać można późniejsze skłonności alkoholowe ze stresującymi, życiowymi sytuacjami. Stwierdziliśmy, że tylko zmienna „całkowita ilość spożytego alkoholu” skutkuje tą interakcją nie zaś czas przez jaki alkohol był spożywany.  To pasuje do definicji picia związanego ze stresem, która charakteryzuje się dużą ilością spożywanego alkoholu a nie częstotliwością jego spożywania -

Bardzo prawdopodobnym jest, że ludzie którzy zaczynają pić alkohol w bardzo młodym wieku uczą się używać alkoholu w stresujących sytuacjach w okresie dojrzewania ponieważ badanie wskazuje, że właśnie w tym okresie picie jest szczególnie "pomocne" w zwalczaniu stresu.   

Jednak kwestia tego, czy pewne zdarzenia mają większy wpływ na spożycie alkoholu niż inne pozostaje niejasna.  

- W naszym badaniu każdy poszczególny przypadek oceniany był według takich zasad aby w rezultacie dać pewną sumę punktów a więcej odpowiedzi na to pytanie należy szukać jako efekt kolejnych eksperymentów -  powiedziała.

Komentarze do: To, ile i jak pijemy zależy od tego, w jak młodym wieku sięgnęliśmy po alkohol

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz