Szukaj

Stres zmienia sposób, w jaki funkcjonuje nasz mózg

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone przez badaczy holenderskich w przeglądzie naukowym Science, po raz pierwszy w historii badań naukowych udowadnia, iż strefy mózgu przechodzą w stan alertu w następstwie brutalnego stresu, jak na przykład stresu, który odczuwamy oglądając brutalny film.Ponieważ nie jesteśmy w stanie tego obserwować, u człowieka, długiego łańcucha odpowiedzi biochemicznych, które następują jedna po drugiej w przypadku ostrego stresu – na taką obserwację pozwala neurobrazowanie tradycyjne u zwierzęcia – zespół neurobiologów z uniwersytetu Radboud w Nimegue, w Holandii, postanowił zrobić nieco inaczej.

Naukowcami tymi kierował Erno Hermans. Posłużyli się oni szczególną techniką obrazowania, nazywaną MRI-BOLD. Technika ta pozwoliła na przestudiowanie, w krótkiej skali czasu, mózgu osób, które dobrowolnie poddały się sztucznie wywołanemu stresowi.


A konkretnie, te „świnki doświadczalne” oglądały sekwencje z brutalnych filmów, albo sekwencje z filmów łagodnych. Jako dodatek do neuroobrazowania, badacze holenderscy również pobrali próbki śliny od uczestników badania, na których przeprowadzili różnego rodzaju analizy chemiczne.

Rezultat: ludzie z pierwszej grupy, którzy oglądali filmy brutalne, mieli większą aktywność sieci neuronów związanych ze stanem uwagi i pobudki, tak samo jak i większą aktywność układu nerwowo-hormonalnego, w porównaniu do osób z drugiej grupy, które oglądały filmy łagodne.

Aby dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zjawiska, badacze z holenderskiego uniwersytetu Radboud przeprowadzili równocześnie analizy skutków hormonów znanych z tego, iż są związane ze stresem, czyli adrenaliny oraz kortyzolu.

W ten sposób, naukowcy odkryli, że jedynie ten pierwszy z tych hormonów zdawał się być odpowiedzialny za tę reorganizację mózgu.

Ostry stres ma więc zmieniać sposób, w jaki funkcjonuje nasz mózg,
podkreślają autorzy omawianych tutaj prac.

Komentarze do: Stres zmienia sposób, w jaki funkcjonuje nasz mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz