Szukaj

Stres w pracy powoduje zawał serca?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy od dawna głoszą o negatywnych skutkach stresu w pracy, wpływających na zdrowie pracowników, jednak najnowsze wyniki badań europejskich przedstawiają nowe oblicze problemu. Czasopismo medyczne Lancet donosi, iż pracownicy narażeni na stres w pracy są o 23% bardziej narażeni na wystąpienie zawału serca w porównaniu do tych, którzy takiego stresu nie odczuwają.Badanie przeprowadzone na 200 000 chętnych Europejczyków (z Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Anglii i Szwajcarii) wydaje się potwierdzać związek stresu z chorobami sercowymi.

Aby dojść do powyższych wniosków, naukowcy przebadali od 1989 roku prawie 20 000 pracowników międzynarodowej grupy przemysłowo-usługowej GDF oraz grupy energetycznej EDF.

W badaniu wzięły udział zarówno kobiety jak i mężczyźni, u których średnia wieku wynosi 42,3 lata.

Poziom ich stresu został zbadany na podstawie kwestionariusza dotyczącego sposobów radzenia sobie z nadmiarem pracy, trudnymi zleceniami oraz presją czasu, w którym powinni wykonać powierzone zadania.


Proporcja osób narażonych na stres sięgnęła 15.3%.

Po zebraniu wszystkich danych naukowcy ujawnili, że u pracowników narażonych na stres ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta o 23% w stosunku do reszty osób pracujących.

Natomiast biorąc pod uwagę całą populację ludzką stwierdzili, że stres w pracy przyczynia się do wzrostu podatności na zawał serca zaledwie o 3,4%.

„Każdego roku, na 100 000 - 120 000 nagłych przypadków wystąpienia zawału serca we Francji, 3 400 - 4 000 wypadków mogłoby być przypisanych owemu czynnikowi ryzyka” - tłumaczy prowadzący badania Marcel Goldberg, naukowiec z Inserm.

Stres, choć jest czynnikiem powszechnym, nie jest jednak mało istotny i powinien być brany pod uwagę przy zapobieganiu problemom sercowym.

Komentarze do: Stres w pracy powoduje zawał serca?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz