Szukaj

Siedem sposobów, aby być szczęśliwym w zimie

Podziel się
Komentarze0

Twoja lista zakupów robi się coraz dłuższa, na dworze coraz wcześniej robi się ciemno, góra kartek pocztowych czeka na twoją uwagę, a rodzina nie wie, kiedy przestać cię nagabywać. Jak można nie lubić świątecznego sezonu? Mimo oczekiwanej radości, która ma otaczać święta, koniec roku jest właściwie najbardziej stresującym momentem dla wielu. Niektóre badania mówią, że jedna osoba na dziesięć w północnych państwach cierpi z powodu sezonowych zaburzeń nastroju albo z powodu depresji zimowej.Z pewnością oberwujemy spadki nastroju oraz poziomu energii w trakcie zimowych miesięcy. Święta wiążą się z wieloma obowiązkami: społecznymi, z zakupami, mówi doktor Drew Ramsey, profesor psychiatrii na uniwerystecie Columbia University oraz autor "The Happiness Diet."

Doktor Norman Rosenthal, psychiatra oraz specjalista od sezonowych zaburzeń nastroju i autor książki „Winter Blues” zgadza się z przedmówcą: wielu z nas nie jest w stanie osiągnąć oczekiwanego poziomu szczęścia pasującego do tego komercjalnego portretu.

Ale święta niekoniecznie muszą być sezonowym smutkiem. Wszystko, czego potrzebujesz, to plan – szczególnie ten, który włącza ćwiczenia, zdrowe jedzenie oraz czynności podnoszące nastrój.

Sprawdź swój poziom witamin

Doktor Drew Ramsey zaleca sprawdzić poziom witamin jeszcze przed zimą. Proszę pacjentów, aby sprawdzili w szczególności poziom witaminy D oraz B12, mówi specjalita. Witamina D jest związana z krótszymi i mniejszymi epizodami depresji. Jeżeli mamy wysokie poziomy tych witamin, pozostaniem zdrowsi i będziemy mieli silniejszą odporność.

Idź na długi spacer

Długi spacer jest jedną z największych zimowych radości, mówi doktor Norman Rosenthal. Jest coś magicznego w świątecznym spacerze. Daje ci okazję skorzystać z silnego porannego światła, a także podziwiać piękno natury takiej, jakiej nie zobaczysz w lecie. Poza tym, zimowe spacery są wspaniałym sposobem na zapewnienie ciału zalecanej dawki ćwiczeń.


Kupuj z głową – nie walcz z tłumem

Świąteczne zakupy to jedna z najłatwiejszych dróg do stresu w zimie. Doktor Norman Rosenthal zaleca po prostu odpuszczenie sobie walki z tłumami. Dowody sugerują, że lepsze rzeczy można znaleźć później. Zawsze też możesz się posłużyć się internetem, zamiast dołączać do tłumów w twoim lokalnym sklepie. Lepsze dla zdrowia i dla środowiska.


Jedz zdrowo, dbaj o mózg

Niedbałość i zbytnie folgowanie, zarówno w przypadku jedzenia i picia, może sprawić, że będziesz czuć się wyczerpany, słaby i ciężki w czasie świąt. Doktor Norman Rosenthal zaleca, aby jeść jedzenie, które jest dobr dla mózgu: warzywa o zielonych liściach, brukselkę, słodkie ziemniaki, a także jedzenie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Omega-3 to jedne z najsilniejszych naturalnych antydepresantów, mówi specjalista.

A jeśli masz za sobą wyjątkowo ciężką noc picia, siły odzyskasz przy pomocy jedzenia bogatego w składniki odżywcze, takie jak jaja, fasola, soczewica. Są one wręcz napakowane folianami, które wpłyną korzystnie na twoje neuroprzekaźniki, mówi doktor Drew Ramsey.

Wolontariat?

Jest to stereotyp, fakt, ale łatwo jest zapomnieć prawdziwy powód świątecznej radości. Jest to sezon dawania, a dawanie powinno wyjść poza prezenty dawne w rodzinie. Doktor Norman Rosenthal mówi, że wychodzenie do tych, którzy mogą mieć się gorzej niż my, pozwala przywrócić obiektywny osąd własnej sytuacji. Pomaganie tym, którzy mają mniej szczęścia niż my, to bardzo szlachetna metoda przynoszenia szczęścia.

Zdrowe przekąski


Wszystkie te świąteczne przyjęcia wiążą się z przeładowaniem kaloriami. A także z pogardą do siebie. Doktor Drew Ramsey twierdzi, iż świadome przegryzanie jest wspaniałym sposobem na dobre samopoczucie w czasie sezonu. Prażone orzechy, w szczególności laskowe, są idealne, mówi specjalista.

Pilnuj się, kiedy pijesz

Wraz z tymi wszystkimi zaproszeniami od rodziny i przyjaciół, święta bardzo łatwo mogą zmienić się w długą, pijacką wędrówkę. Niekoniecznie musisz całkowicie unikać alkoholu, ale pilnuj się. Każdy alkoholowy drink zapijaj szklanką wody, mówi doktor Drew Ramsey. Pomoże ci to zachować trzeźwość i następnego dnia unikniesz kaca.

Komentarze do: Siedem sposobów, aby być szczęśliwym w zimie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz