Szukaj

Reakcja na stres i twoje zdrowie 10 lat później

Podziel się
Komentarze0

Nie chodzi tutaj o stres sam w sobie, ale o to, jak na niego reagujesz. Jak informują naukowcy z Pennsylvania State University, może mieć on wpływ na twoje zdrowie w późniejszym życiu. Badanie na ten temat ukazało się w przeglądzie Annals of Behavioral Medicine.Wynika z niego, że ludzie, którzy są bardziej zestresowani i zaniepokojeni problemami życia codziennego, są też bardziej zagrożeni pojawieniem się chorób przewlekłych, typu choroby serca czy też nawet... zapalenie stawów! I to dziesięć lat później!

Dr Alemeida mówi: dzielę ludzi na dwa typy. Ci, do których stres przykleja się i naprawdę ich obezwładnia, do tego stopnia, że pod koniec dnia są całkowicie wypompowani. I ci, po których stres spływa jak woda po kaczce. To właśnie ci pierwsi cierpią z powodu chorób przewlekłych w późniejszym życiu.


Badanie objęło obserwacją 2000 osób, które należały do programu badawczego Midlife in the United States. Z ludźmi tymi przeprowadzano telefoniczne ankiety, wieczorami, 8 nocy z rzędu. Pytano ich o przebieg dnia, włączając w to stresujące wydarzenia, a także o to, jak sobie z nimi poradzili.

Naukowcy pobrali również od niektórych uczestników próbki śliny, aby zmierzyć poziom kortyzolu, o którym wiem, iż jest hormonem stresu. Ten sam proces przeprowadzono 10 lat później.

Okazało się, że ludzie, którzy silniej reagowali na stres 10 lat wcześniej, byli również tymi, którzy częściej chorowali. Co najciekawsze, jak się okazało, osoby starsze, powyżej 65 roku życia, lepiej sobie radziły ze stresem niż ludzie młodsi, być może dlatego, iż ci drudzy mają większy kontakt z czynnikami stresującymi.

Komentarze do: Reakcja na stres i twoje zdrowie 10 lat później

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz