Szukaj

Problem stresu posttraumatycznego

Podziel się
Komentarze0

Badacze brytyjscy odkryli co się dzieje w mózgach osób cierpiących z powodu zaburzeń stresu pourazowego. Stwierdzili oni, że hormony stresu stymulują bezpośrednio komórki mózgowe odpowiedzialne na proces uczenia się i za pamięć. Innymi słowy, hormony stresu przyczyniają się do formowania wspomnień, reagując bezpośrednio z neuronami w mózgu.Badacze uważają, iż istnieje pewna przyczyna tego procesu: pomoc ludziom w stawianiu czoła stresowi. Ale kiedy proces ten wynika z wydarzenia traumatyzującego, takiego jak bycie świadkiem gwałtownej śmierci albo bycie ofiarą gwałtu, dana osoba może być nękana bardzo stresującymi wspomnieniami, czasami wręcz upośledzającymi, które każą cały czas przeżywać traumatyzujące wydarzenia.

Tworzenie wspomnień z wydarzeń, które pojawiają się w naszym życiu, jest sprawą kluczową, o ile pomaga to nam stawić czoła nowym sytuacjom oraz pokonać nowe wyzwania. Ma to szczególne znaczenie dla wydarzeń traumatyzujących.


Odkryliśmy, że ten mechanizm jest rodzajem adaptacji, wyjaśnia główny autor badania, Johannes Reul, który spodziewa się, że to odkrycie pomoże opracować nowe lekarstwa mogące pomóc ludziom, którzy cierpią z powodu stresu posttraumatycznego.

Zaburzenia stresu pourazowego to zaburzenia reakcji, które mogą pojawić się w następstwie traumatyzującego wydarzenia, to znaczy, kiedy dana jednostka jest skonfrontowana ze śmiercią, ze strachem przed śmiercią, albo kiedy jej integralność fizyczna albo integralność fizyczna innej osoby jest zagrożona.

Około 830 000 Kanadyjek i 370 000 Kanadyjczyków cierpi z powodu stresu posttraumatycznego.

Komentarze do: Problem stresu posttraumatycznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz