Szukaj

Plotka może obniżyć stres?

Podziel się
Komentarze0

Plotka może wcale nie być aż tak zła, jak każe nam się w to wierzyć, według nowego badania. Albowiem, jak stwierdzają badacze z uniwersytetu  University of California w Berkeley, w Stanach Zjednoczonych, plotkowanie może właściwie obniżyć stres, zahamować wykorzystywnie innych, a także złagodzić zachowania innych.Badanie to polegało na czterech eksperymentach, z których każdy obejmował grę z oszustem, który dodawał sobie punktów. Badanie to zostało opublikowane w wersji online naukowego Journal of Personality and Social Psychology.

Badacze odkryli, że kiedy ludzie w badaniu widzieli kogoś, kto zachowywał się źle, zwiększało się ich bicie serca. Ale badacze odkryli, że bicie ich serca zwalniało, kiedy ludzie ci byli w stanie podzielić się tym, co wiedzieli, z kimś innym.

W szczególności, jeśli chodziło o ostrzeżenie przed potencjalnym wykorzystaniem.

Rozprzestrzenianie informacji na temat osoby, która zachowywała się źle na ich oczach, sprawiało, że ludzie czuli się lepiej, uspokajając frustrację, którą odczuwali, stwierdza jeden z badaczy, Robb Willer, psycholog społeczny na uniwersytecie University of California.


Dodatkowo, badacze odkryli, że ludzie w badaniu byli nawet bardziej skłonni poświęcić pieniądze, aby inni ludzie dowiedzieli się o oszustach, którymi byli gracze w gospodarczych grach zaufania.

W takim przypadku, plotkowanie było środkiem zapobiegającym wykorzystaniu innych ludzi, mówi badacz Matthew Feinberg, który jest również psychologiem społecznym na uniwersytecie  University of California.

W 2009 roku, badanie pokazało, że plotkowanie stanowi ponad 80% naszych konwersacji, jak donosił New York Daily News. Badanie to, które objęło 300 osób, stwierdziło, iż zaledwie 5% plotek to plotki złośliwe.

Ludzie mogą posłużyć się plotką, aby poderwać kogś w autobusie, albo może ona pozwolić sprawdzić, czy danej osobie można ufać, stwierdza ekspert od relacji międzyludzkich, pani Andrea Syrtash. Ale mimo wszystko trzeba być ostrożnym. Jeżeli ktoś ciągle częstuje się brudami na temat innych ludzi, musisz być świadoma/świadomy, że ta osoba plotkuje również o tobie, kiedy rozmawia z innymi. Bądź więc ostrożna/ostrożny i nie dziel się wszystkimi informacjami na swój temat.

Komentarze do: Plotka może obniżyć stres?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz