Szukaj

Kursy mediacyjne pomagają radzić sobie ze stresem?

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Human Neuroscience” wykazały, że mediacje mogą wpływać na sposób w jaki mózg percepuje emocje.Naukowcy z Massachusetts General Hospital, Uniwersytetu w Arizonie, Bostońskiego oraz Santa Barbara Institute for Consciousness Studies and Emory University odkryli, że mediacje zmieniają sposób w jaki ciało migdałowate mózgu odpowiada na stymulację emocjonalną. Co więcej, wpływ mediacji na procesy przetwarzania emocji objawia się także gdy dana osoba nie znajduje się pod bezpośrednim wpływem mediacji.

Zaobserwowanie owego zjawiska pozwoliło wysnuć hipotezę, jakoby ciało migdałowate mózgu wpływające na sferę emocjonalną, oddziaływało także na pamięć.

- Po raz pierwszy zaobserwowano, że trening mediacyjny oddziałuje na procesy odpowiadające za emocje - powiedział jeden z badaczy Gaëlle Desbordes reprezentujący Massachusetts General Hospital and Boston University's Center for Computation Neuroscience and Neural Technology.

Naukowcy przeprowadzili badania trwające po osiem tygodni na trzech grupach osób: pierwszy z kursów dotyczył nauki kontrolowania myślenia, uczuć oraz oddechu; drugi skupiał się na trenowaniu bycia miłym dla innych ludzi oraz dla nich samych; trzeci zaś traktował o ogólnych zachowaniach pojmowanych jako zdrowe.

12 osób wybranych w każdej z grup zostało poddanych badaniu EEG, gdzie zrobiono ponad 216 zdjęć ukazujących reakcje mózgu na wywołane emocje pozytywne, negatywne oraz neutralne. Badane osoby nie zostały poddane procesom mediacyjnym w trakcie badania EEG.

Naukowcy odkryli, że ludzie którzy brali udział w kursach przyczyniających się do zmniejszenia aktywności ciała migdałowatego mózgu, znacznie lepiej radzili sobie ze stresem i wykazywali się znaczną stabilnością emocjonalną.

Paradoksalnie ludzie, którzy zostali poddani jedynie szkoleniu dotyczącemu szeroko pojętego zdrowia wykazali się znacznie podwyższoną reakcją na stres i negatywne emocje.

Komentarze do: Kursy mediacyjne pomagają radzić sobie ze stresem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz