Szukaj

Jak uczymy się będąc w stresie?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Ruhr-Universität Bochum zbadali różnicę jaka występuje w aktywności mózgu u ludzi uczących się w stresie i bez niego. Psychologowie dr Lars Schwabe i profesor Oliver Wolf odkryli, że niezestresowane osoby uczą się bardziej świadomie, podczas gdy te narażone na stres zdają się na instynkt.W ten sposób po raz pierwszy dowiedziono, że zdenerwowanie ma wpływ na to, które obszary mózgu zostaną wykorzystane podczas nauki.

59 uczestników badania podzielono na dwie grupy. Pierwsza musiała na 3 minuty zanurzyć rękę w lodowatej wodzie,wiedząc, że jest nagrywana przez kamery. Analiza hormonów pokazała, że zestresowało to badanych.

Druga grupa zanurzała rękę w wodzie letniej.

Następnie wszystkich poddano tzw. testowi przewidywania pogody. Mianowicie pokazano im karty z różnymi symbolami, których właściwe kombinacje zwiastowały deszcz lub słońce.


Uczestnicy musieli się nauczyć, który zestaw kart odpowiada za deszcz. Żeby tego dokonać, ich mózg – którego aktywność mierzył MRI - wykorzystywał skomplikowane strategie.

Badanie pokazało, że zrelaksowani uczestnicy skupiali się na pojedynczych symbolach, a nie całych kombinacjach. Świadomie zaadaptowali prostą strategię, podczas której aktywny był hipokamp – odpowiedzialny za pamięć długotrwałą.

Osoby zestresowane wybrały trudniejszą drogę i zapamiętywały całe kombinancje znaków. Robiły to podświadomie i nie były w stanie opowiedzieć o swojej strategii.

Podczas zapamiętywania aktywne było prążkowie mózgu (łac. striatum), które jest odpowiedzialne za nieświadome uczenie się.

- Stres wchodzi w konflikt ze świadomościa i celowym uczeniem się, zależnym od hipokampu – tłumaczy Lars Schwabe – dlatego mózg angażuje inne środki. W przypadku stresu to prążkowie kontroluje zachowania i funkcje uczenia się zostają zachowane.red. Aleksandra Lasota-Barańska

Komentarze do: Jak uczymy się będąc w stresie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz