Szukaj

Dzieci żołnierzy są zestresowane, potwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie sugeruje, że dzieci żołnierzy cierpią z powodu stresu, odizolowania oraz depresji, związanych z przebywaniem ich rodziców w Afganistanie. Wnioski te zostały zaprezentowane niedawno w Oromocoto, w Nowym Brunszwiku, w następstwie trzech lat badań nad samopoczuciem, życiem rodzinnym oraz rozwojem społecznym nastolatków żyjących w rodzinach żołnierskich.Pani Deborah Harrison, profesor socjologii na Uniwersytecie w Nowym Brunszwiku, która przeprowadziła te badania, potwierdza, że życie z rodzicem cierpiącym na zespół stresu pourazowego po powrocie z misji, sprzyja pojawieniu się stresu psychicznego przeżywanego przez nastolatka.

Pani profesor Harrison wyjaśnia, iż niektóre nastolatki deklarują, iż noszą żałobę po swojej rodzinie, takiej, jaką znali jeszcze przed wyjazdem ojca żołnierza na misję.

Czują się oni również bardzo odizolowani – tak samo jak ich rodzina – przez kulturę wojskową, która nie bierze naprawdę na poważnie urazów psychologicznych, na które cierpią niektórzy żołnierze.


Badanie skoncetrowało się na dzieciach, których rodzice mają bazę w Gagetown, w Nowym Brunszwiku. Ale również, badaczka odwołała się do naukowców z Uniwesytetu Alberta w Edmonton oraz do uniwersytetów Ryerson oraz York w Toronto.

Badanie pozwoliło dowiedzieć się, że nastolatki czują się odpowiedzialne za dobre samopoczucie emocjonalne rodzica-żołnierza, oraz młodszych sióstr i braci, którzy są w domu.

W 2008 roku, sondaż przeprowadzony na uczniach szkoły średniej w Oromocoto, blisko Gagetown, ujawnił, że nie było zbyt wiele różnic między zdrowiem mentalnym nastolatków pochodzących z rodzin wojskowych a zdrowiem mentalnym dzieci z rodzin cywilnych w tej samej społeczności.

Badanie również pozwoliło się dowiedzieć, że nastolatki z rodzin żołnierskich miały generalnie bardziej pozytywną postawę w stosunku do szkoły niż dzieci z rodzin cywilnych.

Komentarze do: Dzieci żołnierzy są zestresowane, potwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz