Szukaj

Depresja poporodowa związana jest z wariantami genów

Podziel się
Komentarze0

Dzięki badaniom krwi możemy w przyszłości być w stanie przewidzieć, u których kobiet wystąpi depresja po urodzeniu dziecka, jak wskazują nowe badania.Naukowcy ze Szkoły Medycznej w Warwick odkryli, że kobiety, u których pojawiła się depresja poporodowa, posiadają dwa różne rodzaje wariantów genetycznych.

"Obecne badania przesiewowe polegają na dogodnym wykryciu przypadków depresji po narodzinach z wykorzystaniem takich narzędzi jak Edynburska Skala Depresji Poporodowej, ale testy tego typu nie są w stanie zidentyfikować kobiet zagrożonych, przed rozwinięciem się u nich choroby”, oświadczył Dimitris Grammatopoulos, profesor medycyny molekularnej z Uniwersytetu w Warwick.

Ale jeśli odkrycie to doprowadziłoby w końcu do takiego badania, które potrafiłoby wskazać kobiety zagrożone rozwinięciem się depresji, jeszcze przed jej pojawieniem się, mogłoby to umożliwić wcześniejsze leczenie depresji poporodowej, twierdzą naukowcy.

Badanie zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Endokrynologii, przeprowadzono na 200 ciężarnych kobietach. Naukowcy przetestowali je przy pomocy Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, najpierw w stanie ciąży i drugi raz od dwóch do ośmiu tygodni po narodzinach dziecka.

Naukowcy odkryli, że kobiety, u których pojawiły się oznaki depresji poporodowej, były nosicielkami wariantów genów w postaci genu receptora glikokortykosteroidowego i hormonu uwalniającego kortykotropinę. Receptory te są odpowiedzialne za oś HPA i tym samym za stres (w czasie stresu podwzgórze pobudza przysadkę i nadnercze).

Depresja poporodowa jest bardziej poważna niż syndrom "baby blues" po urodzeniu dziecka, zauważają naukowcy. Objawy tej choroby to uczucie drażliwości, rezygnacji, poruszenia i poczucia bezwartościowości. Dodatkowo towarzyszy temu negatywne uczucie wobec dziecka, niespokojny sen, złe nawyki żywieniowe, problemy z koncentracją  i pracą, myśli samobójcze, obawa przed zostaniem z dzieckiem sam na sam lub nieodpowiednią opieką, według Encyklopedii Medycznej A.D.A.M.

Depresję poporodową można leczyć za pomocą środków przeciwdepresyjnych (nie stanowiących zagrożenia dla dziecka karmionego piersią), terapii hormonalnej lub konsultacji z lekarzem, zgodnie z badaniami Kliniki Mayo.

Komentarze do: Depresja poporodowa związana jest z wariantami genów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz