Szukaj

Jak pomóc żonie w poporodowej depresji

Podziel się
Komentarze1

Po porodzie znaczna część kobiet cierpi z powodu depresji poporodowej. Dzieje się tak na skutek wstrząsu hormonalnego. Przeważnie depresja poporodowa nie trwa długo i z czasem przemienia się w radość.  Niestety, nieleczona może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Jak więc pokonać depresję?Wiele mężczyzn nie wie co zrobić w momencie gdy jego żona ma depresję poporodową. W takiej sytuacji należy wykazać żonie wsparcie i miłość. Dlatego postaraj się, by:

  • Ulżyć swojej żonie
Pamiętaj, że kobieta bezpośrednio po porodzie jest wyczerpana i zmęczona. Dlatego jako mąż powinieneś zapewnić jej pomoc. W tym celu wyręcz żonę w niektórych obowiązkach domowych i nie obarczaj jej całodobową opieką nad dzieckiem. W momencie gdy zaobserwujesz u swojej żony objawy depresji poporodowej skorzystaj z urlopu ojcowskiego, by móc wesprzeć żonę.

  • Uprzyjemnić jej dni i noce
Większość młodych matek bezpośrednio po porodzie czuje się mało atrakcyjnie. Co więcej pierwszy kontakt z dzieckiem, jego karmienie i inne czynności związane z opieką nad dzieckiem nie zawsze kończą się powodzeniem. Taka okoliczności potęgują tylko depresję i niezadowolenie matki.

W takiej sytuacji  dużą rolę do odegrania ma właśnie mąż. Powinien on zapewniać żonę o jej atrakcyjności. Warto również, by mąż często zapewniał żonę, że prawidłowo zajmuje się dzieckiem i doceniał ten fakt. Pomocne okazują się również drobne prezenty czy kwity, które każdej kobiecie poprawiają nastrój.


  • Zabrać ją z dala od problemów
Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko obserwuje się rozluźnienie więzi między małżonkami. Jest to spowodowane faktem, że cała uwaga zostaje skupiona na maluchu i jego potrzebach. Dlatego zadaniem męża jest zorganizowanie czasu tylko dla dla dwojga.

W większości przypadków depresja po porodzie ustępuje samoistnie. Sytuacja staje się niebezpieczna kiedy przygnębienie trwa dłużej niż dwa tygodnie. Wówczas możemy mieć do czynienia prawdziwą depresją poporodową, która występuje u 10-20% młodych matek.

Depresja poporodowa u kobiet objawia się:
  • ciągłym poczuciem senności i zmęczenia
  • brakiem apetytu
  • poczuciem bezradności
  • złością
  • silnym poirytowaniem
  • myślami samobójczymi

W takiej sytuacji postaraj się, by za wszelką cenę namówić żonę do wizyty u lekarza. I pamiętaj, że depresja objawiająca się powyższymi objawami nie jest niczym normalnym i może zagrozić zarówno życiu matki jak i dziecka.

W przypadku stwierdzenia depresji poporodowej u kobiety lekarze przeważnie zalecają leczenie farmakologiczne  oraz psychoterapię.

Depresja poporodowa nie zawsze występuje u matek bezpośrednio po narodzinach malucha. Coraz częściej obserwuje się, że depresja poporodowa pojawia się u kobiet, które zakończyły karmienie piersią.

Ważne jest, by depresja poporodowa była jak najszybciej rozpoznana i poddana leczeniu. Kobieta przeżywająca depresję poporodową nie powinna być pozostawiona samej sobie. Ważne jest, aby czuła wsparcie  i miłość ze strony innych osób. Taka sytuacja pozwoli jej szybciej wrócić do formy i zdrowia.

Komentarze do: Jak pomóc żonie w poporodowej depresji (1)

Barbara Michno-Wiecheć
Barbara Michno-Wiecheć 18-01-2016 18:35

Skutki nieleczonej depresji poporodowej

1

Trzeba być bardzo uważnym, aby nie przegapić rozpoczynającej się depresji poporodowej. Czasami od razu nie widać pierwszych objawów, czasami pojawiają się one nawet 12 miesięcy po porodzie.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze