Szukaj

Czy ojciec może mieć poporodową depresję?

Podziel się
Komentarze0

Obecnie coraz częściej można zaobserwować występowanie depresji poporodowej u ojców. Badania wykazały, że około 62% ojców cierpi obecnie na ,,zespół poporodowy”. Za główną przyczynę depresji poporodowej u mężczyzn uznaje się hormony oraz czynniki, które nieodłącznie towarzyszą pojawieniu się maleństwa.Do czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia depresji poporodowej u mężczyzn należą:

  • Stres związany z wydatkami
Większość ojców podejmując decyzję o powiększeniu rodziny bierze również pod uwagę swoje możliwości finansowe. Dlatego w momencie przyjścia na świat dziecka większość z nich  zastanawia się czy będą w stanie zapewnić maleństwu godny byt i utrzymanie. Stres związany z sytuacją finansową jest znacznie większy w momencie, gdy na skutek ciąży kobieta rezygnuje z pracy i utrzymanie rodziny spada na barki ojca.

  • Uczucie bycia niepotrzebnym
Pojawienie się dziecka w rodzinie całkowicie zmienia relacje rodzinne. Bardzo często zdarza się, że mężowie, którzy zazwyczaj byli w centrum zainteresowania swoich żon zostają zepchnięci na dalszy plan. W związku z tym, mogą czuć się niepotrzebni i bezużyteczni oraz mieć poczucie, że przyczyną takiej sytuacji jest ich dziecko.

  • Koniec romansu
Po porodzie seks dla kobiety jest najprawdopodobniej ostatnia rzeczą na jaką ma ochotę. Jej czas i uwagę skupia przede wszystkim dziecko. Co więcej, obydwoje jesteście zmęczeni opieką nad dzieckiem i w związku z tym nie macie ochoty na bycie ze sobą blisko. Taka sytuacja może spowodować u mężczyzny przygnębienie i depresję.


  • Zmieniony układ
Przyjście maluszka na świat zupełnie zmienia relacje w rodzinie. Mąż widząc kobietę, która całą swoja uwagę poświęca dziecku może poczuć się opuszczony i niepotrzebny. Dlatego dopóki świeżo upieczony tatuś nie zaakceptuje i nie odnajdzie się w nowej sytuacji rodzinnej może czuć się nieco zagubiony i przygnębiony.


  • Zmiana stylu życia
Powiększenie rodziny jest jednoznaczne ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Dziecko i jego potrzeby w tym momencie są na pierwszym miejscu. Jest to niemal jednoznaczne ze zrezygnowaniem z życia towarzyskiego i spędzaniem większości czasu w domu. Brak kontaktów towarzyskich i spędzanie wolnego czasu w domu znacznie wpływa na obniżenie nastroju nie tylko ojca ale i wszystkich członków rodziny.

  • Brak snu
W momencie pojawienia się w domu dziecka młodzi rodzice najczęściej uskarżają się na brak snu. Jest to tak samo męczące dla matki jak i dla ojca. Zmęczenie fizyczne oraz brak wypoczynku najczęściej objawiają się w postaci depresji, rozdrażnienia i obniżenia nastroju. Nawet ci ojcowie, którzy nie wstają w ciągu nocy do płaczącego dziecka mogą odczuć skutki niespokojnych nocy.

W przypadku mężczyzn, niezwykle ważne jest uświadomienie sobie przyczyn, które mogą przyczynić się do powstania depresji poporodowej. Pozwoli to w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko jej rozwoju. Zaakceptowanie nowej sytuacji rodzinnej również znacząco wpływa na poprawę samopoczucia ojca i minimalizuje ryzyko wystąpienia czy rozwoju depresji.

Niestety, w niektórych przypadkach, pomimo licznych starań depresja u mężczyzn może się pojawić i trwać nawet kilka tygodni. Najczęściej depresja u mężczyzn znika nieoczekiwania, jednak zdarzają się przypadki, że trwa bardzo długo, a tym samym uniemożliwia funkcjonowanie i budowanie zdrowych relacji rodzinnych. Wówczas najlepiej zasięgnąć opinii lekarskiej.  

Komentarze do: Czy ojciec może mieć poporodową depresję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz