Szukaj

Uwaga! Depresja atakuje!

Podziel się
Komentarze0

„Wszystko mnie przerasta”, „na nic nie mam siły”, „jestem w dołku” – dziś takie wyrażenia już nikogo nie dziwią. Wszechobecny pośpiech, rosnące bezrobocie i kryzys gospodarczy mówią same siebie. A co mówią psycholodzy?

Uwaga! Depresja atakuje!

Strzeż się depresji!


Depresja jest chorobą psychiczną. Niestety, zarówno jej objawy, przebieg, jak i skutki mogą być bardzo różne, bo przecież różni są i ludzie, których ona dotyka. Jedno jest pewne: ludzie cierpiący na depresję tracą poczucie sensu życia.

Często wydaje nam się, że przeżywamy najgorszy moment w naszym życiu. Niekiedy popadamy w przygnębienie, całe dnie spędzamy w domu i nie chcemy z nikim rozmawiać. Jednak po jakimś czasie „wychodzi słońce” i znów chce się nam żyć. Problem pojawia się, gdy taki stan trwa dłużej niż 2 tygodnie, a my nie potrafimy znaleźć żadnego bodźca, który mógłby to zmienić. Nie zapominajmy jednak, że granica między chwilową chandrą a depresją jest bardzo cienka.

Przyczyny depresji mogą być bardzo różne, ale nigdy nie jest ona spowodowana przez jeden czynnik. Rozwija się, gdy poziom serotoniny i noradrenaliny w mózgu jest zbyt niski. Przypuszcza się, że wpływ na depresję mają również uwarunkowania genetyczne, przy czym należy pamiętać, że nie bez znaczenia są też czynniki społeczne. Z uwagi na to bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. Pozwala ono na właściwe rozpoznanie przyczyn choroby, wyeliminowanie ich i w efekcie doprowadzenie do wyzdrowienia.


Niekiedy zdarza się, że depresja pojawia się w trakcie innej choroby psychicznej, np. bulimii, stanów lękowych czy uzależnienia. Wówczas nazywana jest depresją wtórną.

Głównym elementem leczenia depresji jest rozmowa. Terapia psychologiczna składa się przede wszystkim z intensywnych rozważań na temat przyczyn zachorowania. Bardzo często stosuje się również terapie grupowe.  Jeśli jednak mamy do czynienia z wyjątkowo silnym przypadkiem depresji, konieczne jest podanie odpowiednich leków. W zależności od stopnia choroby, wieku chorego, symptomów oraz ewentualnych innych schorzeń zostaje sporządzona odpowiednia kompozycja lekarstw. Nazywane są one antydepresantami. 

Do innych sposobów leczenia depresji należą między innymi elektrowstrząsy oraz nowoczesna metoda stymulacji magnesem.

Trochę statystyk


Depresje są zjawiskiem niezwykle częstym, dlatego można je zaliczyć do chorób endemicznych. Statystyki są w tej kwestii bezwzględne.

Szacuje się, że w Niemczech na depresję cierpi od 5 do nawet 6 milionów osób. Oznacza to, że ponad 11% wszystkich mieszkańców przynajmniej raz w swoim życiu chorowało na depresję.

Osoby dotknięte depresją są zazwyczaj niezdolne do wykonywania pracy i bardzo często mają myśli samobójcze. Badania wykazują, że nawet do 70% wszystkich samobójstw ma podłoże depresyjne.

Ok. 25% osób cierpiących na choroby przewlekłe wykazuje objawy depresji. U ok. 10-15% wyleczonych z depresji nastąpił nawrót choroby.

Depresja może dotknąć każdego, a jej objawy mogą być bardzo różne. Pamiętajmy, że nieleczone stany depresyjne mogą mieć tragiczne skutki. Ważne jest, aby w razie problemów poszukać wsparcia u bliskich czy u specjalisty i pozwolić sobie pomóc.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Uwaga! Depresja atakuje!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz