Szukaj

Depresja u osób starszych

Starość, niemożność, kłótnie rodzinne, coraz gorsze samopoczucie, samotność i myśl, że niebawem człowiek stanie w obliczu śmierci -  z tymi problemami na co dzień boryka się większa część ludzi starszych. Doprowadzają one do depresji, z którą bez pomocy osoby trzeciej ciężko sobie poradzić.

Depresja u osób starszych

Jak możemy rozpoznać depresję u osób starszych?


Przede wszystkim osobom z depresją towarzyszy zły nastrój przez większość dnia. Rzeczy które dotychczas sprawiały im radość, bądź były po prostu dla nich obojętne nagle zaczynają nas irytować i drażnić. Przestają też zwracać uwagę na pewne rzeczy, tracą zainteresowanie nie tylko innymi osobami, ale również np. porządkiem utrzymywanym w domu. Często starsi ludzie tracą. na wadze, nie mają apetytu, jedzenie przestaje im smakować, bądź po prostu nie mają siły i chęci by gotować. Doprowadza to czasami do tragicznych konsekwencji, takich jak anoreksja.

Osoby z depresją cierpią również na bezsenność. Budzą się w nocy po kilka razy albo w ogóle nie zasypiają. Powoduje to ogromne zmęczenie i wyczerpanie organizmu, a wtedy nie trudno o jakiekolwiek dodatkowe choroby. Klasycznym objawem jest także poczucie bezużyteczności. Chore osoby mają wrażenie, że wszyscy bliscy, przyjaciele i rodzina przestali się nimi interesować i  co gorsze myślą, że robią coś źle i to właśnie w nich leży wina.

Bardzo często osoby takie mają problem z koncentracją. Każda, nawet najdrobniejsza rzecz potrafi oderwać ich od pierwotnej czynności, a podjęcie jakiejkolwiek decyzji staje się problemem. Ciągłe myślenie o nadchodzącej śmierci to także częsty objaw. Oczywiście każdy wie, że taka jest kolej rzeczy. Ludzie rodzą się, żyją i umierają, jednak nikt na co dzień o tym nie myśli. Starsi ludzie jednak bardzo często zastanawiają się nad odejściem i co jest ogromnie przykre, miewają również myśli samobójcze.


Oprócz tych objawów istnieje szereg innych, bardziej fizjologicznych, takich jak zaburzenie trawienia, nerwica, migreny czy zawroty głowy i wiele innych. Niektóre stany depresyjne kończą się popadaniem w kolejną chorobę, a mianowicie alkoholizm. Co prawda nie jest to duża liczba, bo od 2 do 5 procent, jednak jest to wyraźny znak, że osoba ta kompletnie nie radzi sobie z problemem.

Co powoduje depresję u osób starszych?


Jednym z najczęstszych powodów jest zły stan zdrowia. Częste wizyty u lekarza, pół emerytury zostawione w aptece i pojawiające się kolejne dolegliwości doprowadzają do sytuacji, że osoba starsza po prostu przestaje sobie radzić. Ważne jest w takich sytuacjach wsparcie ze strony rodziny.

Ale jak poradzić sobie gdy tracimy bliskich? Pogrążamy się w żałobie i bez pomocy innych bardzo ciężko jest się uporać z powstałą w sercu pustką. Co więcej, zakres obowiązków również maleje, przez co nie możemy znaleźć swojego miejsca, a cierpienie się pogłębia.

Jak pomóc w depresji u osób starszych?

Przede wszystkim bliscy powinni sprawić, aby starsza osoba czuła się kochana i potrzebna. Obowiązki dnia codziennego, takie jak praca i rodzina powodują, że nie mamy czasu odwiedzić naszych dziadków czy rodziców, a gdy nadchodzi weekend marzymy tylko o tym, aby położyć się na fotelu i usnąć. Ważna jest wówczas mobilizacja i myśl, że my bez tych osób nie istnielibyśmy.

Starsi ludzie często sami decydują się na wizytę u lekarza. Gdy nie uzyskują pomocy ze strony bliskich potrzebują kogoś, przed kim będą mogli opowiedzieć o swoich problemach. Zdarza się jednak, że stan jest na tyle poważny, że osoby takie potrzebują pewnego bodźca i wsparcia, który zmobilizuje ich do wizyty u specjalisty. Niewątpliwie powinniśmy dbać i wspierać ludzi starszych, gdyż wiele im zawdzięczamy.

Autor:
Sara Guzik

Komentarze do: Depresja u osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz