Szukaj

Ciąża partnerki może wpłynąć na depresję u mężczyzny

Stanie się ojcem może zwiększyć ryzyko depresji u młodych mężczyzn, co zostało stwierdzone w toku badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Sugeruje się, że należy podjąć odpowiednie kroki pomagające świeżo upieczonym ojcom na tym etapie życia, co zapewni prawidłowe i zdrowe relacje w całej rodzinie.

Wiele już wiadomo na temat macierzyństwa, występującej u matek depresji i jej wpływu na dzieci, jednak dopiero od niedawna zaczęto się interesować depresją ojcowską. Dr Craig Garfield, naukowiec i pediatra na Northwestern University, Feinberg School of Medicine, w Chicago, potwierdza, że 5 do 10 procent ojców cierpi na depresję i w samych Stanach Zjednoczonych jest około 7 milionów przypadków.

Poszukiwanie wzorca powstawania depresji u mężczyzn

Depresja u ojców może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dzieci, zwłaszcza we wczesnym okresie ich życia. Rozpoznanie choroby to pierwszy krok w zapewnieniu im pomocy, której potrzebują. Jedną z metod jest monitorowanie zdrowia psychicznego u mężczyzn i kobiet planujących posiadanie dzieci. Jednak, mimo że naukowcy byli świadomi tego, że depresja dotyka ojców, dzieci i generalnie rodziny, to nie wiedzieli, na czym powinni się skupić, żeby odpowiednio ukierunkować działania zapobiegawcze.

Ostatecznie zdecydowano się przeanalizować akta medyczne 10 623 mężczyzn, którzy jako nastolatki zostali włączeni do długoterminowych, przynajmniej 20-letnich, badań zdrowotnych. Dało to duże możliwości prześledzenia wszelkich zmian, jakie się pojawiały w czasie dorastania tych mężczyzn i co najważniejsze, dało się wychwycić wszelkie symptomy depresji u tych, którzy stawali się ojcami.

3 425 uczestników zostało ojcami pod koniec okresu badawczego, z czego 2 739 mieszkało ze swoimi dziećmi, a 686 żyło oddzielnie. Dla porównania monitorowano również stan zdrowia psychicznego mężczyzn bezdzietnych. Uczestnicy wypełniali ankiety w wieku kilkunastu lat, dwudziestu i trzydziestu, a odpowiedzi posłużyły wyodrębnieniu symptomów depresji.

Gdy naukowcy porównali wyniki, okazało się, że nowi ojcowie, będący na co dzień z dziećmi, mają najsłabsze objawy depresji, najsilniejsze mają ojcowie z ograniczonym kontaktem z dzieckiem, a pośrednie mężczyźni bez potomstwa. Jednak grupa pierwsza wykazywała przeciętnie 68% nasilenie depresji w ciągu pierwszych 5 lat dorastania ich dzieci.

Depresja rodzica zaburza prawidłowy rozwój dziecka

Badania dały odpowiedź na to, jak istotne jest przeciwdziałanie depresji, jeśli chcemy zapewnić właściwy rozwój dzieciom i rodzinom. Jeśli rodzicom się powodzi, to dzieciom też i jeśli tatuś i mamusia będą dobrze sobie radzić z rodzicielstwem, to jest większa szansa na to, że ich pociecha również będzie sobie dobrze radzić.

Rola ojca się zmieniła i czas jaki spędza z potomstwem praktycznie się podwoił licząc od 1965 roku do 2011. Młodzi ojcowie cierpiący na depresję częściej unikają angażowania się w opiekę i kontakt z dzieckiem, a także bardziej uciekają się do surowych metod wychowawczych - klapsów, krzyków, wrzasków - które, jak wiemy, nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dziecka, a czasami mogą nawet wyrządzić krzywdę. Depresja wpływa też negatywnie na relacje w związku, co przenosi się na całą rodzinę - brak komunikacji, porozumienia, umiejętności współdziałania w interesie dziecka.

Komentarze do: Ciąża partnerki może wpłynąć na depresję u mężczyzny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz