Szukaj

Zażywanie leków anelgetycznych podczas ciąży związane z niepłodnością męską

Podziel się
Komentarze0

Według nowych badań przeprowadzonych w Europie, spożywanie podczas ciąży leków anelgetycznych, takich jak paracetamol, aspiryna oraz ibuprofen, może mieć wpływ na układ reprodukcyjny noworodków płci męskiej. Spożycie to miałoby być związane ze zwiększeniem liczby przypadków anomalii w układzie rozrodczym męskim, które są zdolne do powodowania niepłodności albo raka komórek zarodkowych jąder, w wieku dorosłym.Ten związek być może pozwala częściowo wyjaśnić wzrost niepłodności u mężczyzn w przeciągu kilku ostatnich dziesięcioleci.

Badanie, które odnosiło się do ciężarnych 834 Dunek oraz 1 463 Finek, pozwoliło stwierdzić, że kobiety, które przyjmowały więcej niż jeden lek anelgetyczny jednocześnie, przez conajmniej dwa tygodnie, były siedem razy bardziej narażone na urodzenie chłopców dotkniętych postacią mniej lub bardziej zaawansowaną wnętrostwa jąder, które charakteryzuje się nieobecnością jednego lub obydwu jąder w worku mosznowym.


Rozróżniamy różne postaci wnętrostwa ze względu na położenie jądra, które przesunęło się mniej lub bardziej między okolice lędźwiowe, gdzie się tworzy, zamiast przyjąć swoje naturalne położenie w worku mosznowym.

Autorzy duńscy, fińscy oraz francuscy badania, które zostało opublikowane w ostatniej edycji przeglądu europejskiego Human Reproduction, każą zauważyć, iż liczba przypadków wnętrostwa znacząco wzrosła w przebiegu kilku ostanich dziesięcioleci, głównie w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, a szczególnie w Danii, gdzie liczby skoczyły z 1,8% w latach 1959-1961 do 8,5% w latach 1997-2001.

Komentarze do: Zażywanie leków anelgetycznych podczas ciąży związane z niepłodnością męską

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz