Szukaj

Leczenie testosteronem może napompować ci mięśnie, ale z możliwym ryzykiem

Podziel się
Komentarze0

Terapia testosteronowa, w czasie której testosteron jest podawanym mężczyznom z niedoborem tego hormonu, jest kontrowersyjną sprawą. Niektórzy twierdzą, iż jest to prosta droga do przywrócenia witalności u starszych mężczyzn, inni z kolei obawiają się o zdrowie i ewnetualnych problemów z sercem, a także raka. Teraz, nowe badanie pokazuje, że mężczyźni zażywający testosteron przez pół roku, mogą przybrać kilka kilo masy mięśniowej oraz stracić odpowiadającą temu ilość tkanki tłuszczowej.Ale nawet jeśli autorzy uważają, że badanie to jest interesujące, niewiele może ono zrobić dla zmiany zdania tych sceptycznych umysłów na temat ryzyka i korzyści. Albowiem, kiedy jedne badania ustalają, że testosteron pomaga zbudować masę mięśniową, to inne niepokoją się wzrostem ryzyka raka prostaty.

A jeszcze inne, takie jak przeprowadzone na uniwersytecie Boston University, opublikowane w New England Journal of Medecine, wykazało wzrost ryzyka dla serca u mężczyzn, którzy zażywali lek. Badanie to zostało zresztą wcześniej przerwane z powodu zastrzeżeń.

Generalnie, medyczna społeczność nie jest pewna korzyści płynących z testosteronu, mówi doktor John Amory, lekarz badający testosteron na University of Washington.

Testosteron i mięśnie

Badania przeprowadzone w centrum medycznym Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych, zmierzyły poziom testosteronu we krwi 58 mężczyzn. Następnie, mężczyźni zaczęli terapię testosteronową.

Na początku, 20 mężczyzn miało niski poziom, a 38 normalny, ale mieli oni inne objawy związane z niskim testosteronem, takie jak zaburzenia erekcji, spadek libido oraz zmęczenie. Mężczyźni byli obserwowani przez sześć miesięcy, a w ramach terapii dostawali żel do zastosowania miejscowego albo zastrzyki.

Zobacz również:Badanie było retrospektywne, mówi doktor John Amory. A to oznacza, że pacjenci nie dostawali i dostawali w sposób przypadkowy testosteronu. Aczkolwiek, badacze podzielili ich w zależności od ich poziomu testosteronu, ale i tak wszyscy byli leczeni.

Kiedy więc masa mięśniowa wzrosła u tych leczonych, to zaledwie o 2 i pół funta, mówi doktor John Amory. Skutek nie jest więc aż tak wielki. Ale, jak dodaje uczony, przybór masy mięśniowej oraz spadek tkanki tłuszczowej to coś więcej, niż się wydaje.


Może to brzmieć bądź nie imponująco, ale dla każdego z nas, jeżeli przybierzemy jeden kilogram masy mięśniowej, może to być całkiem znaczące,
mówi doktor Abraham Morgentaler, urolog ze szpitala Men’s Health Boston.

Doktor Abraham Morgentaler broni terapii testosteronowej oraz jest autorem książki Testosterone for Life: Recharge Your Vitality, Sex Drive, Muscle Mass, and Overall Health. Twierdzi on, że obawy przed terapią testosteronową są przesadzone.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty, albo zaostrzenie raka już istniejącego, może być załagodzone przez testosteron, dodaje jeszcze doktor Abraham Morgentaler, powołując się na ostatnie małe badanie, przeprowadzone na 13 mężczyznach z rakiem prostaty.

Nawet jeśli badanie to było zbyt małe, aby stwierdzić, że testosteron jest nieszkodliwy, to doktor Morgentaler mówi, że na pewno badanie to pokazuje, iż stare strachy odnoszące się do wysokiego poziomu testosteronu, który miałby przyśpieszać wzrost raka prostaty, niekoniecznie są prawdziwe.

Jeśli chodzi o badanie przeprowadzone na uniwersytecie Boston University, które zostało wcześniej przerwane, doktor Abraham Morgentaler mówi, że mimo że liczba problemów sercowych była duża, to jednakże nie były one aż tak poważne i być może wcale nie były spowodowane testosteronem.

Odpowiedź?

Jak stwierdza doktor John Amory, konieczne są randomizowane badania kliniczne, które powinny rozjaśnić tę kwestię. Badania te mają się zakończyć już w 2015 roku.

Podczas gdy istnieją przypadki, kiedy testosteron zdaje się mieć wyraźne zalety, jak w przypadku młodych mężczyzn, którym trzeba było usunąć jądra z powodów medycznych, to mniej wyraźne jest to, czy starsi mężczyźni, którzy chcą odzyskać witalność, powinnni uciekać się do takiego leczenia.

To, czego nie wiemy, mówi doktor John Amory, to czy testosteron zrobi więcej dobrego niż złego u mężczyzny, który ma 65 lat, cierpi z powodu zaburzeń seksualnych, być może jest otyły i ma jeszcze jakieś inne problemy zdrowotne...

Komentarze do: Leczenie testosteronem może napompować ci mięśnie, ale z możliwym ryzykiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz