Szukaj

Andropauza, czy rzeczywiście?

Męska menopauza, czy to możliwe ? Taki jest przede wszystkim rezultat badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Manchesterze. Naukowcy pokazali nie tylko istnienie andropauzy, ale też zdefiniowali jej kryteria biologiczne. Andropauza u mężczyzn jest ekwiwalentem menopauzy u kobiet. Mimo że często uchodzi za legendę, andropauza, prawdziwa czy też wyimaginowana, prowadzi lekarzy amerykańskich do masowego przepisywania testosteronu pacjentom.



Istnieje jeden problem: hormon ten zwiększa ryzyko pojawienia się raka prostaty. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze oraz z Imperial College w Londynie zainteresowali się tą kwestią oraz spróbowali znaleźć odpowiedź, raz a dobrze, a także: zdefiniować dokładne kryteria andropauzy.

Badanie było przeprowadzone na 3369 mężczyznach w wieku od 40 do 79 lat, pochodzących z 8 krajów europejskich. Celem badania była identyfikacja oznak złego samopoczucia według dobrowolnych odpowiedzi, udzielanych na pytania zawarte w formularzu. Pytania te dotyczyły życia seksualnego, zdrowia fizycznego oraz stanu zdrowia psychicznego uczestników badań. Następnie naukowcy skorelowali te symptomy z realnym poziomem testosteronu we krwi.

Na 32 zbadane objawy, jedynie 9 zostały zatwierdzone jak potencjalna konsekwencja spadku testosteronu. Pomiędzy tymi 9 są: trzy symptomy z dziedziny życia seksualnego (takie jak spadek częstości porannej erekcji, spadek pożądania seksualnego oraz problemy z erekcją), trzy symptomy fizyczne (takie jak niezdolność do wykonywania niektórych czynności fizycznych, np. bieganie, ponadkilometrowy spacer, uklęknięcie), oraz trzy objawy psychologiczne (utrata energii, smutek i zmęczenie).


Artykuł opublikowany w New England Journal of Medicine zamyka się stwierdzeniem, żę 2,1% mężczyzn może cierpieć z powodu andropauzy, a liczba ta może się zmieniać w zależności od wieku : 0,1% mężczyzn w wieku 40-49 lat, 0,6% mężczyzn w wieku 50-59 lat, 3,2% mężczyzn w wieku 60-69 lat i 5,1% mężczyzn w wieku 70-79 lat. Poprzednie badania, przeprowadzone przez tych samych badaczy, nie biorąc pod uwagę danych biochemicznych, zakładały, że 23,3% mężczyzn miało hipogonadyzm.

Jednakże, do rezultatów tych nowych badań powinniśmy podchodzić z wielką ostrożnością: naukowcy zwracają uwagę na to, że różnice w poziomie testosteronu u mężczyzn, którzy mieli objawy andropauzy i u mężczyzn, którzy tych objawów nie mieli, nie były zbyt duże. Niektórzy mężczyźni asymptomatyczni mieli wyższy poziom testosteronu, w przeciwieństwie do mężczyzn, których poziom testosteronu był niski, a oni nie odczuwali jednak żadnych dolegliwości.

Poza tym, badania te nie ujawniają bezpośredniego związku między poziomem testosteronu i objawami: parametry inne niż poziom testosteronu również mogą odgrywać ważną rolę. Naukowcy zamykają temat podając definicję kryteriów, które określają hipogonadyzm dojrzałych mężczyzn : związek trzech symptomów seksualnych, skombinowany z poziomem całkowitym testosteronu niższym niż 22 nanomoli na litr, oraz poziom testosteronu wolnego niższy niż 220 pikomoli na litr.

Zastosowanie tych kryteriów powinno pozwolić na zredukowanie ilości rozpoznań andropauzy, a więc także na zredukowanie ilości przepisywanego testosteronu.

Komentarze do: Andropauza, czy rzeczywiście? (3)

OlimpiaGRAS
OlimpiaGRAS 12-07-2011 20:18

ANDROPAUZA. Zdrowie i seks. IG to błędy.

2

BH.45. MOTTO: MĘŻCZYŹNI w andropauzie muszą mieć ENERGIĘ, najlepiej z pożywienia. * ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MUSZĄ BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA: Głównie bez tok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
OlimpiaGRAS
OlimpiaGRAS 12-07-2011 20:15

ANDROPAUZA. Zdrowie i seks. IG to błędy. ??? ?????? ???

1

BH.45. MOTTO: MĘŻCZYŹNI w andropauzie muszą mieć ENERGIĘ, najlepiej z pożywienia. * ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MUSZĄ BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA: Głównie bez tok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze