Szukaj

Zioło z pluskwicy groniastej łagodzące objawy menopauzy szkodzi wątrobie

Podziel się
Komentarze1

Przedstawiciele EMA apelują do osób stosujących preparat, by odstawiły go natychmiast, gdy tylko zauważą u siebie jakiekolwiek objawy wskazujące na uszkodzenie wątroby.

Zalicza się do nich m.in. zmęczenie, utratę apetytu, pojawienie się żółtego zabarwienia skóry i gałek ocznych, silne bóle w górnej części żołądka oraz zabarwiony na ciemno mocz.

Jak podała brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA), analiza wszystkich dostępnych danych naukowych wskazuje wprawdzie, że uszkodzenia wątroby pod wpływem preparatów z pluskwicy są rzadkie, ale mogą być bardzo poważne.

Dlatego MHRA podjęła współpracę z sektorem zielarskim po to, by na preparatach z pluskwicy jak najszybciej znalazły się aktualne informacje o jej ewentualnych negatywnych skutkach dla zdrowia.

Najnowsze ostrzeżenia mogą być niemiłym zaskoczeniem dla kobiet, które poszukując bezpiecznego produktu łagodzącego objawy menopauzy wybrały wyciąg z pluskwicy groniastej (Cimifuga racemosa lub Actaea racemosa). Ta osiągająca 2 metry wysokości roślina należy do rodziny jaskrowatych. Występuje w Kanadzie i USA.


Przeprowadzone wcześniej testy kliniczne na pacjentkach oraz badania farmakologiczne wykazały, że składniki wyciągu z korzenia i kłączy pluskwicy działają w mózgu na te same receptory co estrogeny. Na tej drodze mogą łagodzić takie objawy menopauzy jak uderzenia gorąca czy wahania nastroju. Korzystnie wpływają też na stan tkanek w narządach rodnych.

Ze względu na potwierdzoną naukowo skuteczność preparaty z pluskwicy - w postaci wyciągów alkoholowych bądź w formie sproszkowanej - są stosowane od wielu lat w Europie i USA przez kobiety przechodzące menopauzę. Ocenia się, że ich popularność mogła nawet wzrosnąć po opublikowaniu w 2002 roku wyników badań nad bezpieczeństwem hormonalnej terapii zastępczej. Wynikało z nich, że przyjmowanie hormonów podnosi ryzyko zawału serca, udaru mózgu i raka piersi.

Poza leczeniem objawów menopauzy w niektórych krajach wyciąg z tej rośliny stosuje się też do łagodzenia bólów reumatycznych i miesiączkowych, napadów kaszlu oraz skurczów żołądka. Za bezpieczny okres stosowania preparatów z pluskwicy uznaje się 6 miesięcy. PAP

Komentarze do: Zioło z pluskwicy groniastej łagodzące objawy menopauzy szkodzi wątrobie (1)

pol495
pol495 03-09-2007 05:18

i znowu pacjent cierpi a firma zarabia

1

i znowu kilkuletnie badania firmy farmaucetycznej są nie kompletne i mało warte a lek przez nie produkowany co prawda pomaga ale i bardzo szkodzi o czym znowu nie informuje sie pacjentów ,zastanawiam sie czy to celowe d... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze