Szukaj

Zielona herbata jednak nie chroni przed rakiem piersi

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy donoszą, że zielona herbata nie chroni przed rakiem piersi, co zaprzecza poprzednim doniesieniom na ten temat. Analiza danych około 54 000 kobiet, opublikowana w czasopiśmie Breast Cancer Research wydawanym przez Biomed Central, wykazała, iż nie ma żadnego związku pomiędzy piciem zielonej herbaty a ryzykiem wystąpienia raka piersi.Motoki Iwasaki z National Cancer Center w Tokio był w zespole badawczym, który przeprowadzał te badania.

- Choć badania w zakresie in vitro oraz badania na zwierzętach sugerowały, że zielona herbata może wykazywać korzystne działanie ochronne w stosunku do raka piersi, to jednak wyniki badań przeprowadzanych na ludziach były niejednoznaczne - powiedział Iwasaki.

- Nasze populacyjne badanie kohortowe jest jednym z pierwszych, w którym uwzględniono tak szeroki zakres częstotliwości spożycia herbaty; od kobiet pijących jedną szklankę zielonej herbaty na tydzień, do pań pijących 10 i więcej szklanek dziennie. Stwierdzono brak jakiegokolwiek związku pomiędzy spożyciem zielonej herbaty a ryzykiem wystąpienia raka piersi - dodał.


Spożycie herbaty badano na podstawie kwestionariuszy uzupełnianych przy rozpoczęciu badania, oraz po pięciu latach. Zachorowalność na raka oceniano dzięki powiadomieniom z głównych lokalnych szpitali na obszarze prowadzonych badań oraz kojarzeniu danych z rejestrami nowotworowymi. Około 12% kobiet piło mniej niż jedną szklankę zielonej herbaty na tydzień, podczas gdy 27% piło 5 lub więcej szklanek herbaty dziennie.

- Kolejny atut obecnego badania to jego prospektywny charakter - informacje gromadzone były przed ewentualnym zdiagnozowaniem raka piersi, przez co uniknęliśmy ryzyka stronniczości, które jest dosyć powszechne przy tego typu badaniach kliniczno-kontrolnych. Picie zielonej herbaty najwyraźniej nie wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi, niezależnie od rodzaju zielonej herbaty oraz liczby wypitej herbaty - podsumował naukowiec.

Komentarze do: Zielona herbata jednak nie chroni przed rakiem piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz