Szukaj

Zadbaj o swoją mamę nie tylko w Dzień Matki!

Podziel się
Komentarze0

Akcja edukacyjna „Hormony - nasz wspólny temat” ma na celu uwrażliwienie kobiet na to, jak ważna jest bliskość, zrozumienie i umiejętność rozmowy na istotne, choć trudne tematy w relacjach matki i córki. Te dwie najbliższe sobie kobiety, bardzo często - mimo najszczerszych chęci - nie potrafią lub wstydzą się ze sobą rozmawiać w sposób szczery i otwarty.


Tymczasem wszystkie kobiety na całym świecie przechodzą w życiu dokładnie te same etapy: dorastanie, dojrzewanie, pierwsza miłość, inicjacja seksualna, macierzyństwo, czy klimakterium. Dlatego nikt inny nie zrozumie tak dobrze kobiety jak druga kobieta.

Rozmawiaj ze swoją mamą o tym, jak się czuje

Jeśli Twoja mama zbliża się do 50-go roku życia, prawdopodobnie wchodzi już w okres menopauzy. Wydaje Ci się, że nie zrozumiesz tego etapu w jej życiu? Przypomnij sobie burzę hormonów jaką przeżywałaś w trakcie dojrzewania. Niektóre objawy przekwitania i dojrzewania są bardzo podobne. W organizmie Twojej mamy zachodzi cykl poważnych zmian - fizycznych, jak i psychicznych. Depresja, obawa przed nowym, zupełnie innym etapem życia, subiektywna utrata atrakcyjności, nadmierna potliwość i kilka zbędnych kilogramów - to najczęstsze skojarzenia ze zbliżającym się klimakterium. Tymczasem nowoczesne metody hormonalnej terapii menopauzalnej, np. te przezskórne, pozwalają zapomnieć o przykrych dolegliwościach związanych z menopauzą.

Inspiruj swoją mamę do działania


Odchowane (lub prawie odchowanie) dzieci to więcej czasu dla siebie samej. Niestety większość kobiet, które ostatnie lata poświęciły na pracę lub wychowanie potomstwa, zupełnie zapomniała o tym co dawniej sprawiało im przyjemność. Spytaj swoją mamę, jakie miała zainteresowania w młodości i pomóż jej wrócić do dawnych pasji. Śpiewała w szkolnym chórze? Znajdź w swojej okolicy zespół muzyczny złożony z dojrzałych kobiet! Malowała? Podaruj jej sztalugę lub zapisz na kurs rysunku! A może naucz mamę obsługi Internetu? W sieci jest bardzo dużo portali adresowanych do kobiet dojrzałych (np. www.opiekamenopauzalna.pl, www.onaonaona.pl), na których można poczytać materiały eksperckie lub poznać inne kobiety w podobnej sytuacji życiowej.

Zobacz również:Zachęcaj do aktywności fizycznej


Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko cukrzycy, nowotworów, choroby Alzheimera, chorób wieńcowo-naczyniowych, osteoporozy, czy depresji. I nie trzeba być wyczynowcem, by zauważyć pierwsze efekty ćwiczeń. Wystarczą regularne spacery, gimnastyka, pilates lub wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy i już można zredukować dolegliwości takie jak: napięcie mięśniowe, sztywność ścięgien, zawężenie zakresu ruchu, bóle pleców spowodowane siedzącym trybem pracy. A jak wszyscy wiemy - w zdrowym ciele zdrowy duch! Aktywność fizyczna to także lepszy nastrój i sprawniejsze funkcjonowanie umysłu.


Przypominaj o regularnych badaniach

Wiele chorób, np. cukrzyca, nowotwory, schorzenia nerek, może rozwijać się zupełnie bezobjawowo i przez wiele lat nie dawać o sobie żadnych znaków. Dlatego wskazane jest wykonywanie raz do roku podstawowych badań profilaktycznych jak morfologia czy cytologia. Dlatego zamiast życzyć swojej mamie z okazji Dnia Matki dużo zdrowia, lepiej zaprowadź ją do przychodni i dowiedz się, jakie badania powinna wykonać kobieta w jej wieku. Badania profilaktyczne to dużo lepsza gwarancja wielu lat życia, dobrego zdrowia i samopoczucia, niż najszczersze i najpiękniejsze życzenia.

Wyrażaj jak ważną jest dla Ciebie osobą i jaki ma wpływ na Twoje życie


Kończysz naukę, wyprowadzasz się z domu, znajdujesz dobrą pracę i wspaniałego partnera. I nie rozumiesz dlaczego Twoja mama ciągle ma pretensje, że nie odwiedzasz jej regularnie i nie rozmawiasz nią tak często jak kiedyś. To tak zwany „syndrom pustego gniazda”, które dotyka większość dojrzałych kobiet, które nie mogą pogodzić się z usamodzielnieniem się dzieci. Oczywiście nie chodzi o to, by wrócić do domu rodzinnego, ale by pomóc mamie w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Podkreślaj, że ciągle jest dla Ciebie bardzo ważna i że liczysz się z jej poglądami, wartościami, opinią. Przypominaj sytuacje, w których była Ci szczególnie bliska i podkreślaj, to co was łączy. Tak jak kiedyś mama prowadziła Cię przez życie, pokazywała Ci świat, uczyła pewnych wartości, teraz Ty poprowadź ją przez zmieniającą się rzeczywistość. Nie tylko w Dzień Matki.

„Hormony - nasz wspólny temat” to akcja edukacyjna skierowana zarówno do kobiet młodych - by nabyły wiedzę i pewność siebie w rozmowie z mamami - oraz do kobiet dojrzałych - by przełamywały wstyd i skrępowanie przed rozmową intymną z córką. Bardzo cennym aspektem ich wspólnych rozmów powinien być temat niecodziennych metod antykoncepcji oraz hormonalnej terapii wieku menopauzalnego. Oczywiście najwięcej fachowej wiedzy na wyżej wymienione tematy kobiety uzyskują od lekarza, ale czasem ze strony osoby bliskiej takiej jak mama, córka, siostra czy najbliższa przyjaciółka potrzeba wsparcia i zachęty do zadbania o siebie i swoje zdrowie.

Komentarze do: Zadbaj o swoją mamę nie tylko w Dzień Matki!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz