Szukaj

Witamina A może przyspieszać wzrost raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Witamina A może przyspieszać wzrost raka piersi, przez to, że pobudza powstawanie nowych naczyń krwionośnych w guzie - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo „PLoS ONE”. Naukowcy z Georgetown University prowadzili badania na komórkach raka piersi hodowanych w laboratorium. Okazało się, że pod wpływem kwasu retinowego, czyli pochodnej witaminy A, w komórkach uaktywniało się aż 81 genów związanych z powstawaniem nowych naczyń krwionośnych (tzw. procesem angiogenezy).Były to geny charakterystyczne dla komórek śródbłonka naczyń, jak np. gen kodujący VE-kadherynę, białko pozwalające tym komórkom łączyć się w struktury.

Jak wyjaśniają autorzy pracy, oznacza to, że witamina A pobudza komórki macierzyste obecne w guzie do przekształcania się w komórki śródbłonka, które następnie mogą tworzyć naczynia krwionośne potrzebne rakowi do dalszego wzrostu i tworzenia przerzutów. Według badaczy, wyniki tych badań wspierają dość nową i ciągle kontrowersyjną teorię tzw. mimikry naczyniowej, zgodnie z którą komórki guza są w stanie przekształcać się w komórki śródbłonka i stymulować wzrost nowych naczyń. Wcześniej uważano, że do ukrwienia guza dochodzi, gdy - pod wpływem sygnałów wysyłanych przez komórki nowotworowe - naczynia krwionośne obecne w organizmie zaczynają do niego wrastać.


Jak komentuje biorący udział w badaniach dr Stephen W. Byers, odkrycie to pomoże zrozumieć, dlaczego próby stosowania witaminy A i jej pochodnych (tj. retinoidy) w leczeniu raka dawały dwuznaczne wyniki. Z jednej strony, wydawało się, że mogą one być skuteczne w prewencji raka, a z drugiej - że mogą przyspieszać wzrost guzów nowotworowych, które już się rozwinęły.

Na przykład, zastosowanie beta-karotenu, składnika diety, z którego w naszym organizmie A powstaje witamina, przyspieszało rozwój raka płuc u pacjentów. Z kolei fenretynid (syntetyczny retinoid) obniżał ryzyko rozwoju drugiego raka piersi u kobiet przed menopauzą, ale zwiększał je u kobiet po menopauzie.

Nie oznacza to jednak, ze ludzie powinni unikać pokarmów bogatych w witaminę A, zastrzega dr Byers. Wyniki te dotyczą jedynie wpływu witaminy A na raka, który już się rozwinął.

Naukowcy liczą, że ich badania mogą zaowocować w przyszłości nowymi lekami na raka, zakłócającymi proces angiogenezy na innej drodze, niż leki powstające dotychczas. (PAP)

Komentarze do: Witamina A może przyspieszać wzrost raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz