Szukaj

Rak piersi: pełne mleko odradzane?

Podziel się
Komentarze1

Kobiety, które przeżyły raka piersi, muszą zwracać uwagę na to, co jedzą. A w szczególności na niektóre produkty pokarmowe, jak wynika z nowego badania opublikowanego w Journal of The National Cancer Institute. Dr Candyce Kroenke wykazała, że konsumpcja produktów na bazie pełnego mleka u kobiet, u których doszło do remisji choroby, może w rzeczywistości zwiększyć ryzyko zgonu.Aby dojść do takich wniosków, badaczka przez 15 lat obserwowała 15 000 kobiet zdiagnozowanych z rakiem piersi we wczesnym stadium.

Jej zespół naukowy poprosił pacjentki o szczegółowe wypełnienie kwestionariusza na temat zwyczajów odżywiania, diety i produktów pokarmowych: 2 lata po diagnozie, a później 6 lat po diagnozie.

Okazało się, że istnieje związek między produktami na bazie mleka pełnego i większym ryzykiem zgonu z powodu raka piersi.

Dr Kroenke uważa, że kobiety, które przeżyły raka piersi i które codziennie jadły tego typu produkty, były o 49% bardziej zagrożone śmiercią z powodu tego nowotworu w porównaniu do kobiet, które jadły produkty odtłuszczone.


Pod koniec badania, 372 kobiety zmarły, z czego 189 zmarło w wyniku nawrotu raka.

Badanie sugeruje jeszcze, że związek między konsumpcją mleka pełnego z nawrotem raka jest pozytywny, ale statystycznie "nie ma znaczenia".

Trzeba także zauważyć, że niektóre kobiety z tej grupy zmarły nie z powodu raka, ale choroby sercowo-naczyniowej.

- Jedzenie bogate w tłuszcze zawsze jest dodatkowym czynnikiem ryzyka tego typu chorób - podkreśla dr Cadyce Kroenke.

Na pewno niezbędne są dodatkowe badania, które potwierdzą potencjalny związek między produktami na bazie pełnego mleka oraz ryzykiem śmierci z powodu raka piersi.

Dr Kroenke konkluduje: - Związek ten może wynikać z faktu, że pełne mleko ma więcej estrogenów niż mleko odtłuszczone. A estrogeny, jak wykazały liczne badania, pomagają niektórym nowotworom w rozwoju.

Komentarze do: Rak piersi: pełne mleko odradzane? (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 17:27

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze