Szukaj

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, które zostalo zaprezentowane ostatnio na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kancerologicznego, pozkazuje, że komórki tłuszczowe być może są w stanie zmieniać komórki nowotworowe w piersi, czyniąc je bardziej agresywnymi.Przybranie na wadze może być przyczyną nawrotu raka piersi, jeśli wierzyć ostatniemu badaniu na ten temat. Albowiem, według rezultatów nowych prac badawczych, w momencie, kiedy dana pacjentka przybiera o 10% na wadze, ryzyko nawrotu raka piersi u niej może się zwiększyć o 14%, w stosunku do pacjentek, które utrzymują wagę identyczną albo stałą.

A to wszystko z powodu komórek tłuszczowych, nazywanych adipocytami, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych, wyjaśnia  pismo Science et Avenir.


Philippe Vallet i Catherine Muller, z Uniwersytetu Paul Sabatier w Tuluzie, we Francji, prowadzili hodowlę komórek raka piersi oraz adipocytów. 

Zaobserwowali dzięki temu, że adipocyty wydzielały liczne proteiny, kiedy tylko weszły w kontakt z komórkami raka piersi. Komórki tłuszczowe wchodziły w interakcje z komórkami nowotworowymi i sprzyjały ich rozprzestrzenianiu, inaczej mówiąc.

Koabitacja tych komórek może więc w konsekwencji skutkować tym, iż komórki rakowe staną się bardziej agresywne.

Poza tym, po teście przeprowadzonym na szczurach, badacze zaobserwowali również, iż połączenie komorek nowotworowych oraz tłuszczowych powoduje tworzenie się metastaz.

Dzisiaj, naukowcy muszą jeszcze pochylić się nad kwestią mechanizmów, które popychają komórki tłuszczowe do czynienia komórek nowotworowych bardziej agresywnymi.

Interleukina 6, proteina zapalenia wydzielana przez adipocyty, może odgrywać bardzo ważną rolę.

Komentarze do: Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz