Szukaj

Rak piersi hormonozależny: nowa nadzieja

Podziel się
Komentarze1

Naukowcy australijscy przynoszą nową nadzieję milionom osób na całym świecie, cierpiącym na raka piersi ER+, czyli na nowotwór hormonozależny. Australijczycy wykazali, że specyficzna zmiana, która się pokazuje, kiedy nowotwór nabywa oporności na terapię antyestrogenową, może sprawiać, że rak będzie wrażliwy na leki chemioterapeutyczne.Według obserwacji, 75% pacjentów z rakiem piersi ma nowotwór hormonozależny, a większość dobrze odpowiada na terapie antyestrogenowe przez co najmniej kilka lat.

W ciągu 15 lat jednak u 50% pacjentów nowotwór powróci, co zakończy się śmiercią.

Prof. Susan Clark, prof. Liz Musgrove i dr Andrew Stone z Garvan Institute of Medical Research w Sydney, we współpracy z Cardiff University, wykazali, że w pewnym momencie gen BCL-2 zostaje epigenetycznie wyciszony w opornych guzach.

Ten proces można wykryć we krwi, co oznacza, że może być to marker diagnostyczny. Badanie ukazało się w Molecular Cancer Therapeutics.

Epigenetyka oznacza biochemiczne zmiany w komórkach, które mają bezpośredni wpływ na DNA, sprawiając, że niektóre geny są aktywne, a inne wyciszone.

Australijczycy wykazali, w ludzkiej chorobie, jak również na licznych komórkowych modelach laboratoryjnych, że gen BCL-2 jest wyciszony w nowotworach piersi ER+.

Dr Stone mówi: - Głównym zadaniem BCL-2 jest utrzymywanie komórek przy życiu, kiedy więc jest wyciszony, komórki są bardziej podatne na chemioterapię.

Naukowcy planują teraz przetestowanie swoich odkryć w badaniach klinicznych. Chcą sprawdzić, czy kiedy gen BCL-2 jest wyciszony, pacjenci z rakiem piersi ER+ odniosą korzyści z terapii kombinowanej, tzn. czy lek stosowany w tej chorobie, tamoksifen, będzie mógł być używany z innym lekiem chemioterapeutycznym, w celu zabicia wrażliwych komórek nowotworowych.

Komentarze do: Rak piersi hormonozależny: nowa nadzieja (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:35

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze