Szukaj

Rak piersi: 10 000 kobiet ocalonych przed operacją

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy brytyjscy właśnie opracowali bardzo szybki test, który może 10 000 kobiet rocznie oszczędzić drugiej z rzędu operacji mającej na celu usunięcie raka piersi. Obecnie, ponad jedna czwarta z 48 000 kobiet w Zjednoczonym Królestwie, które są zdiagnozowane z rakiem piersi każdego roku, potrzebuje dwóch oddzielnych operacji chirurgicznych.Pierwsza operacja bowiem usuwa nowotwór, natomiast druga, którą przeprowadza się kilka tygodni później, jest niezbędna, jeżeli badania pokazują, że rak rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych pod pachą.

Mimo że specjaliści pobierają próbki z węzłów chłonnych, w momencie, kiedy nowotwór jest usuwany, to jednakże wiele dni musi upłynąć, zanim rezultaty badań będą jasne.

Aktualnie, badacze brytyjscy opracowali urządzenie, które może podać wynik w ciągu jednej godziny, a to pozwala chirurgom w razie konieczności usunąć takze węzły chłonne. Co ważne, w trakcie tej samej operacji, podczas której usuwają główny nowotwór.

Doktor Zenon Rayter, konsultant raka piersi oraz chirurg, wypróbował już tę maszynę w Bristol Royal Infirmary. Specjalista więc wyjaśnia na gorąco: kiedy kobieta jest diagnozowana z rakiem piersi, jest to bardzo emocjonalna chwila. Możemy teraz zaoszczędzić takiej pacjentce jednej operacji, z bardzo prostym i szybkim testem, który jest lepszy nie tylko dla samej kobiety, ale również dla narodowego systemu zdrowia.

Usunięcie węzłów chłonnych pod pachą może zniekształcić ramię i jest zazwyczaj unikane. Specjaliści dokonują go jedynie wtedy, kiedy jest to absolutnie niezbędne dla ratowania zdrowia i życia danej pacjentki.


Doktor Zenon Rayter wyjaśnia: wiele pojedynczych kobiet będzie skonfrontowanych z niepewnoścą pooperacyjną w innych jednostkach. Będą one musiały czekać na wyniki, aby dowiedzieć się, czy potrzebują również operacji usunięcia węzłów chłonnych. A my, niezależnie od tego, czy wynik będzie pozytywny czy negatywny, możemy od razu poinformować pacjentkę o rezultatach testu na stan jej węzłów chłonnych.


Sześćdziesięciodziewięcioletnia pacjentka, Margaret Angelides, jest jedną z pierwszych kobiet, która skorzystała z dobrodziejstwa nowej technik badania w Bristol Royal Infirmary.

Margaret Angelides mówi: kiedy masz raka piersi, chcesz wszystkiego co najlepsze dla ciebie. Dla mnie, kiedy obudziłam się po operacji, i odkryłam po mastektomii, że zostanie mi oszczędzona druga operacja, to była najwspanialsza nowina na świecie. Potrzebowałam oczywiście drugiej operacji, ale rekonstrukcyjnej, ponieważ nie można jej  było przeprowadzić w tym samym czasie co operacji mastektomii (usunięcie piersi). Ale, w ostatecznym rozrachunku, oszczędzono mi dodatkowej operacji usunięcia węzłów chłonnych spod mojej pachy.

Mam nadzieję więc, że test ten stanie się jak najszybciej dostępny dla wszystkich pacjentów,
dodała jeszcze Margaret Angelides.

Aktualnie, brytyjskie władze zdrowotne zachęcają szpitale do pilnego zainteresowania się tym urządzeniem, które może pozwolić systemowi zdrowia na zaoszczędzenie milionów funtów.

Sally Chisholm, przełożona centrum adaptacji technologii NHS Technology Adoption Centre w Wielkiej Brytanii, które zajmuje się nowymi technologiami, ich kosztami i skutecznością na użytek systemu zdrowia, mówi: pilnie nawołujemy placówki szpitalne, aby zainstalowały tę maszynę, która może zaoszczędzić wielu dodatkowych kosztów. Albowiem, test ten jest doskonałym przykładem zarówno korzyści płynących dla pacjenta, jak i generalnie dla całego systemu zdrowia.

Zrobimy wszystko, żeby test ten był dostępny dla wszystkich kobiet, które mają przejść operację na raka piersi i które potrzebują badania węzłów chłonnych, zapewnia Sally Chisholm.

Komentarze do: Rak piersi: 10 000 kobiet ocalonych przed operacją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz