Szukaj

Przestrzeń wolna od dymu papierosowego to mniejsze ryzyko raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z najnowszych badań, kobiety przebywające na co dzień w wolnych od dymu domach lub miejscach pracy, są w mniejszym stopniu narażone na rozwój raka piersi, lub śmierć spowodowaną przez niego.


Amerykańscy naukowcy porównali ilość domów wolnych od dymu i miejsc pracy z zakazem palenia z danymi z poszczególnych stanów na temat częstości zachorowań na raka piersi i śmierci spowodowanej przez tę odmianę nowotworu.

W stanach, gdzie w większej liczbie domów i miejsc pracy nie palono, odnotowano zdecydowanie mniejszą ilość przypadków zgonów spowodowanych rakiem piersi, w szczególności wśród młodych kobiet przed menopauzą.

Naukowcy oceniają, że około 20-procentowa zmiana w śmiertelności u chorych na raka piersi spowodowana jest zmianami w antynikotynowej polityce zakładów pracy oraz zmianami trendów w prywatnych domach.


Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z departamentu zachowań zdrowotnych w Roswell Park Cancer Institute w Buffalo, Nowy Jork, opublikowano 12 marca w internetowym wydaniu czasopisma Tobacco Control, z wyprzedzeniem w stosunku do jego wydruku.

- Choć dowody na związek pomiędzy biernym paleniem a ryzykiem wystąpienia raka piersi nadal budzą pewne kontrowersje, nasze badanie wykazuje, że istnieje tu bardzo silna korelacja odwrotna. W stanach z wyższym odsetkiem kobiet pracujących w miejscach wolnych od dymu mniej kobiet choruje na raka piersi - powiedział autor badania Andrew Hyland.

- Badanie to stanowi kolejny powód, dla którego warto zastanowić się nad rzuceniem palenia i unikaniem wystawiania się na bierne palenie - dodał K. Michael Cumming, członek zespołu badawczego.

Komentarze do: Przestrzeń wolna od dymu papierosowego to mniejsze ryzyko raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz