Szukaj

Pobiegnij i wyprzedź raka

Podziel się
Komentarze0

W sobotę 24 kwietnia o godzinie 11 nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu odbędzie się spotkanie i bieg pod hasłem Wyprzedzić Raka. Akcja ta za podstawowy cel stawia sobie promowanie profilaktyki i leczenia raka piersi. Osoby chętne do uczestnictwa w biegu mogą już rejestrować się na stronie internetowej Wielkopolskiego Centrum Onkologii.Kampania Wyprzedzić Raka organizowana jest przez Wielkopolskie Centrum Onkologii wraz z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Członkiem Komitetu Organizacyjnego akcji jest też przedstawiciel szpitala Med Polonia. Głównym celem inicjatywy jest promocja regularnego profilaktycznego badania piersi oraz uświadomienie poznaniakom jak ważna jest profilaktyka i szybkie leczenie nowotworów. Podczas tego wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w biegu na 10 lub 5 kilometrów i wygrać atrakcyjne nagrody. Chętni mogą przebyć pięciokilometrowy dystans na rolkach. W spotkaniu nad Jeziorem Maltańskim oprócz lekarzy i uczestników biegu, swój udział obiecały też polskie gwiazdy: Urszula Dudziak, Joanna Jabłczyńska i Omena Mensah.

Tegoroczne spotkanie Wyprzedzić Raka zorganizowane jest w odpowiedzi na niski stan wiedzy Polaków o nowotworach oraz stale rosnącą liczbę zachorowań. Wiele Polek nie poddaje się bezpłatnemu badaniu mammograficznemu, które pozwala wcześnie wykryć zmiany i zwiększa szanse całkowitego wyleczenia. – Chcemy uświadomić paniom, żeby w momencie, kiedy otrzymują zaproszenia z ośrodków koordynujących na badania mammograficzne, nie wyrzucały ich do kosza tylko skorzystały z okazji bezpłatnej kontroli.  Obecnie na skryning piersi zgłasza się jedynie 31 proc. Polek. To bardzo mało – mówi doktor Dawid Murawa, specjalista chirurgii ogólnej z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - Docelowym wynikiem, jaki chcielibyśmy osiągnąć dzięki takim akcjom jest przynajmniej 70 proc. Tylko wtedy możemy realnie zmniejszyć śmiertelność z powodu tego nowotworu – dodaje.


Skala problemu zachorowań na raka w Polsce jest bardzo duża. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonu kobiet w wieku poniżej 65 lat. Wśród tych chorób pierwsze miejsce zajmuje rak piersi. Statystycznie każdego dnia 38 Polek słyszy diagnozę „rak piersi”. Taka sytuacja potwierdza konieczność prowadzenia w Polsce przedsięwzięć promujących badania, które znacznie poprawią wczesną wykrywalność raka piersi. Osoby chętne do uczestnictwa w biegu proszone są o rejestrację na stronie www.wco.pl/wok do 16 kwietnia 2010r.


AGENDA (24.02.2010):
* godz. 9:00 – rejestracja biegaczy, odbiór koszulek
* godz. 10:00 – rozgrzewka
* godz. 10:50 – START ROLEK
* godz. 11:00 – START BIEGOWY (na 5 i 10 km – oba biegi razem)
* godz. 12:30 – przewidywane zakończenie biegu

Komentarze do: Pobiegnij i wyprzedź raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz