Szukaj

Omega-3 z ryb obniżają ryzyko raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Rak piersi to najpowszechniejsza postać nowotworu pośród kobiet. Wiele wcześniejszych badań pokazywało, iż dieta i generalnie zdrowy styl życia to najskuteczniejsze środki prewencji, w niektórych przypadkach prowadzące nawet do wyzdrowienia. Podstawowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, DHA i EPA, są znane z tego, że biorą udział w chemicznym i elektrycznym przewodzeniu wiadomości w mózgu, regulują aktywność naczyń krwionośnych i promują optymalne funkcjonowanie układu odpornościowego.Naukowcy z Chin właśnie opublikowali w British Medical Journal wyniki swoich prac badawczych nad tymi kwasami i ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Potwierdzają w artykule, że wysokie spożycie tych związków znajdowanych w rybach jest powiązane z 14% redukcją ryzyka raka piersi w życiu późniejszym.

Badacze przeanalizowali 26 różnych prac (europejskich, azjatyckich i północnoamerykańskich), w których w sumie udział wzięło 800 000 osób, w tym ponad 20 000 z rakiem piersi.

Uczeni wyeliminowali z danych inne czynniki, które mogły wpływać na rozwój raka piersi, i obliczyli, że różnica między najniższym i najwyższym spożyciem omega-3 pochodzenia morskiego była powiązana z 14% mniejszym ryzykiem.


Każdy wzrost spożycia omega-3 o 0.1 grama odpowiadał za 5-procentową redukcję ryzyka zachorowania na raka piersi.

Rezultaty te bardzo wyraźnie pokazują znaczącą obniżkę ryzyka, która wpływa na rozwój raka i na progresję choroby w przyszłości.

Naukowcy podsumowują: - Nasza analiza dostarcza solidny dowód na to, że kwasy tłuszczowe omega-3 są powiązane z redukcją ryzyka zachorowania na raka piersi. Ochronne działanie tych substancji zasługuje na kolejne badania. Nasze badania wspierają ideę, iż kwasy tłuszczowe omega-3 mają redukują zachorowalność na raka piersi.

Z wcześniejszych badań wiemy, że kwasy EPA i DHA akumulują się przede wszystkim w błonach komórkowych i pomagają w zapobieganiu rakowi piersi poprzez zwiększanie transferu składników odżywczych i tlenu do jądra komórkowego. Naukowcy wierzą, iż ten mechanizm odpowiada za redukcję ryzyka rozwoju nowotworu piersi.

Zdrowa osoba powinna jeść dziennie od 1 200 do 2 400 mg DHA i EPA łącznie, aby obniżyć ryzyko powiązane z tą chorobą.

Komentarze do: Omega-3 z ryb obniżają ryzyko raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz