Szukaj

Nowa terapia przeciwko agresywnemu rakowi piersi

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z GIS (Genome Institute of Singapore) zidentyfikowali geny, które mogą być celem dla nowych leków przeciwko agresywnemu rakowi piersi. Badanie ukazało się w PNAS. Co roku 1 500 000 kobiet na całym świecie dowiaduje się, że ma nowotwór piersi. U 1 pacjentki na 7 rak jest diagnozowany jako potrójnie negatywny (TNBC, ang. triple-negative breast cancer), co oznacza, że nowotworom tym brakuje trzech ważnych protein, które znajdowane są w innych guzach piersi.Brak tych protein powoduje, że chore częściej doświadczają nawrotów choroby i mają mniejsze szanse na przeżycie. Aktualnie nie mamy żadnych skutecznych terapii przeciwko TNBC.

Badacze z GIS odkryli, że istnieją geny w TNBC, które można wziąć na cel w przyszłych terapiach.

Dr Qiang Yu mówi: - Proteina UBASH3B jest produkowana w nadmiarze u 1/3 pacjentek z TNBC. Proteina ta kontroluje aktywność ważnego genu raka piersi. Hamując ekspresję tego genu sprawiliśmy, że aktywność komórek TNBC znacząco spadła w mysim modelu choroby. Wykazaliśmy też, że guzy TNBC, które miały większe poziomy UBASH3B, miały także większe proporcje wczesnych nawrotów i metastaz.


Identyfikacja genów, które mogą być celem dla terapii, zawsze jest ważnym krokiem w kierunku leczenia choroby. Pocieszające jest to, że wiemy już, iż odkrycie funkcji proteiny UBASH3B pozwoli opracować leki nie tylko hamujące rozwój raka TNBC, ale także znacząco redukujące rozwój metastaz.

Dr Tan Ern Yu, współautor badania, dodaje: - U niektórych pacjentek z TNBC nawrót choroby następuje tuż po standardowym leczeniu. Inne pozostają wolne od choroby przez dłuższy czas. Możliwość przewidzenia, które pacjentki doświadczą szybkiego nawrotu raka, jest ważna, ponieważ te pacjentki będą mogły skorzystać z bardziej agresywnych terapii.

Aktualnie lekarze nie są jednak w stanie tego przewidzieć. Potrzebujemy więc kolejnych badań, które potwierdzą, czy proteina UBASH3B może faktycznie posłużyć jako narzędzie identyfikacji tych pacjentek wysokiego ryzyka.

Komentarze do: Nowa terapia przeciwko agresywnemu rakowi piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz