Szukaj

Mechanizm działania ekstraktu z zielonej herbaty w przeciwdziałaniu rakowi piersi zidentyfikowany

Podziel się
Komentarze0

Ekstrakt z zielonej herbaty - Polyphenon E - powstrzymuje czynnik wzrostu śródbłonka naczyń i czynnik wzrostu hepatocytów, które to powodują rozwój komórek rakowych. Wiele poprzednich badań skupiało się na galusanie epigallokatechiny (EGCG), jednym z głównych składników zielonej herbaty, i jego różnych możliwych mechanizmach oddziaływania na nowotwór, jednakże trudne jest wykonać te same badania u ludzi.W pierwszym badaniu 40 kobietom podawano Polyphenon E w dawkach 400 mg, 600 mg, 800 mg, oraz placebo, dwa razy dziennie przez 6 miesięcy. W tym czasie, naukowcy pobierali próbki krwi oraz moczu uczestników na początku badania, a także po dwóch, czterech i sześciu miesiącach.

Podczas drugiego badania naukowcy wykorzystali próbki do zbadania takich czynników jak: białka zapalne, czynniki wzrostu oraz biomarkery lipidów, które mogą wskazywać na działanie ekstraktu z zielonej herbaty. Biomarkery były dostępne dla 34 z 40 pacjentów.

Kobiety przypisane do ekstraktu miały średnio dziesięciokrotny wzrost obecnych w zielonej herbacie metabolitów w porównaniu do tych, które przyjmowały placebo. Dodatkowo, po dwóch miesiącach zauważono o wiele mniejszy poziom czynnika wzrostu hepatocytów. Jednakże po 4 i 6 miesiącach badania różnice pomiędzy kobietami zatarły się.


Naukowcy zauważyli też trend powodujący zmniejszenie cholesterolu w osoczu i zmniejszenie wzrostu śródbłonka naczyniowego u kobiet, które przyjmowały ekstrakt.

Według Crew, badanie to było zbyt małe, aby powiedzieć na pewno, czy zielona herbata zapobiega rakowi piersi, ale może nam pomóc zrozumieć mechanizmy antynowotworowe. Jest jeszcze za wcześnie, aby polecać ekstrakt z zielonej herbaty, w celu przeciwdziałaniu rakowi piersi. Naukowcy wciąż badają wpływ doustnego przyjmowania ekstraktu u kobiet z wysokim ryzykiem występowania tego nowotworu.

Wyniki zostały zaprezentowane przez Katherine D. Crew z Columbia University Medical Center w Nowym Yorku, podczas spotkania naukowego 11 AACR International Conference on Frontiers in Cancer Prevention Research, które to odbyło się w dniach 16-19 października.

Komentarze do: Mechanizm działania ekstraktu z zielonej herbaty w przeciwdziałaniu rakowi piersi zidentyfikowany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz