Szukaj

Matka i córka w rozmowie intymnej

Podziel się
Komentarze0

Polki najczęściej czerpią podstawową wiedzę na temat seksu i antykoncepcji z prasy, Internetu, od koleżanek, a dopiero potem od lekarza i od matki. Tymczasem nowoczesna młoda kobieta, świadoma swojej wartości nie powinna bać się rozmawiać z matką na różne tematy, nawet niewygodne; powinna walczyć z hipokryzją i sama zmieniać stereotypy. 


Ale z matką powinny rozmawiać wszystkie młode kobiety, nie tylko te nowoczesne, lecz także te, które nie są tak przebojowe i nie mają pewności siebie, a potrzebują wsparcia i pomocy w dokonywaniu najwłaściwszych wyborów. Bo czy w naszym życiu jest ktoś ważniejszy od matki? To ona nosi nas pod sercem przez dziewięć miesięcy, to ona jako pierwsza pokazuje nam świat i prowadzi nas przez życie. Mama jako kobieta przeszła wszystkie etapy przemian i powinna - jak nikt inny - wprowadzić nas w świat kobiecości.

W ramach akcji edukacyjnej „Hormony - nasz wspólny temat” znane Polki dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami o tym, jak rozmawiać z mamą na tematy intymne.

Edyta Herbuś przyznała:
moja relacja z mamą nie zawsze była właściwa, ale w dzieciństwie nie miałam tego świadomości. W trudnych sytuacjach pierwszym odruchem dziecka jest, że obwinia samo siebie. Ale już drugi to potrzeba znalezienia powodów i sięgnięcia do źródła konfliktu. Zrozumienie wszystkiego zajęło mi sporo czasu. Dowiedziałam się wiele na temat, jak mocno dzieciństwo i relacje z rodzicami wpływają na nasze życie. Potem zauważyłam, że wiele z tego, jak wyglądają moje relacje z mamą ma swe źródło w relacjach mojej mamy z jej mamą z kolei. I przez lata dziedziczyłyśmy nienajlepsze wzorce zachowań. Ale warto wreszcie przerwać tę dynastię, bo dzięki uzdrowieniu relacji z rodzicami uzdrawiamy samych siebie.


Z kolei Patricia Kazadi snuła wizję przyszłości: Wyobrażam sobie siebie jako taką wyluzowaną mamę, choć dość rygorystyczną. Byłam wychowana w sposób konserwatywny i surowy, będę więc wymagającą mamą, ale taką z którą będzie można o wszystkim porozmawiać. Sama będę inicjować takie tematy, lekko krepując dziecko na początku, ale żeby czuło moje wsparcie. Postaram się też, żeby nie bało się samo zainicjować takiej rozmowy. Żeby córka mogła kiedyś przyjść do mnie i zapytać: „Mamo, jest taki fajny koleżka, mogłybyśmy porozmawiać wieczorem?”.


My kobiety jesteśmy różne i w tym tkwi nasz urok i moc  - podkreśla wspierająca akcję Agata Młynarska  - ale o to co najważniejsze, o nasze zdrowie, powinnyśmy dbać wspólnie. Dobrze byłoby gdyby to właśnie matki były autorytetami dla swoich córek w kwestii dbania o zdrowie, powinny szczerze i otwarcie wprowadzać córki w kobiece sprawy, zaś córki powinny dbać o zdrowie i dobre samopoczucie swoich mam, zwłaszcza gdy te wejdą
w szczególnie trudny dla każdej kobiety czas – okres przekwitania - dodaje Agata Młynarska.

Podobny pogląd zaprezentowała Agnieszka Cegielska: Teraz moja mama staje się w jakimś sensie moim dzieckiem, bo zaczynam się nią opiekować. Chcę jej oddać to, co sama dostałam. Gdy mama źle się czuje, nie ma sensu dyskutować, tylko trzeba wziąć mamę za rękę i zaprowadzić do lekarza. Na tym też polega moje dorosłe życie: mam małe dziecko, ale muszę też opiekować się mamą. Posiadam przecież dużo większy niż ona dostęp do informacji, bo mama nie obsługuje np. Internetu. Moim obowiązkiem i z miłością wykonywaną pracą jest opieka nad nią. Bo wszystko, co w życiu osiągnęłam, jakim jestem człowiekiem, w dużym stopniu zawdzięczam właśnie jej.

Dzień Matki to wspaniała okazja by podziękować mamom, za codzienny trud, opiekę, dzielenie sukcesów i wsparcie w trudnych chwilach jakie od nich otrzymujemy. Warto docenić, że rozmawiały z nami, potrafiły wprowadzić nas w świat intymności, dbały o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Tak jak kiedyś mamy prowadziły nas za rękę, uczyły pewnych wartości, zdradzały tajemnice kobiecości, teraz my poprowadźmy je przez zmieniającą się rzeczywistość. Nie tylko w Dzień Matki.

Akcja „Hormony - nasz wspólny temat” ma uwrażliwić kobiety na to, jak ważna jest bliskość, zrozumienie i umiejętność rozmowy na istotne, choć trudne tematy w relacjach matki i córki. Bardzo cennym aspektem ich wspólnych rozmów są temat antykoncepcji oraz hormonalnej terapii wieku menopauzalnego.

Organizatorem akcji edukacyjnej „Hormony - nasz wspólny temat” jest firma Janssen. Partnerzy akcji to: Towarzystwo Rozwoju Rodziny oraz Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy, www.niecodzienna.pl, www.opiekamenopauzalna.pl, www.onaonaona.com

Komentarze do: Matka i córka w rozmowie intymnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz