Szukaj

​Leczenie raka w dzieciństwie stwarza ryzyko zachorowania na raka piersi - tak samo jak mutacje BRCA

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazują nowe dane, kobiety leczone na raka w dzieciństwie radioterapią skierowaną na klatkę piersiową są poważnie zagrożone zachorowania na raka piersi, podobnie jak kobiety z mutacjami BRCA1/2. Badanie zostało przedstawione przez Dr Chaya Moskowitza - biostatystyka z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center - podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ATO)."Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety leczone na raka w dzieciństwie przy zastosowaniu radioterapii klatki piersiowej, są bardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi, jednak nasze badanie jako pierwsze udowodniło, że to ryzyko jest porównywalne do przypadku kobiet z mutacjami BRCA" - powiedział dr Moskowitz. "Chociaż większość kobiet wie, że dziedziczne mutacje mogą zwiększyć dla nich ryzyko zachorowania na raka piersi, niewiele zdaje sobie sprawę, że również radioterapia klatki piersiowej może mieć na to wpływ."

Dr Moskowitz i jego koledzy przeanalizowali dane na temat ponad 1200 kobiet, które były leczone na raka w dzieciństwie i uczestniczyły w badaniu Cancer Survivor Childhood  (CCSS), oraz 4,570 kobiet, które były krewnymi pierwszego stopnia pań biorących udział w badaniu Women's Environmental Cancer and Radiation Epidemiology (WECARE).


Badania wykazały, że częstość występowania raka piersi u kobiet w wieku 50 lat, które były poddawane działaniu radioterapii klatki piersiowej w celu leczenia dziecięcych nowotworów, wynosiła 24 procent, w porównaniu do 31 procent dla nosicielek mutacji BRCA1.

Wśród osób, które przeżyły chłoniaka Hodgkina - leczonego dużymi dawkami promieniowania - częstość występowania nowotworów wynosiła 30 procent.

Jednak nie tylko osoby, które przeżyły chłoniaka Hodgkina są narażone na rozwój raka piersi, ale również te, które przeżyły inne typy nowotworów w dzieciństwie i były leczone bardziej umiarkowanymi dawkami promieniowania" - dodaje Moskowitz. "Kwestią jest nie tylko dawka promieniowania. Rozmiar tkanki piersi, która jest narażona na promieniowanie, jest również istotnym czynnikiem."

Grupa Dziecięcej Onkologii zaleca, aby kobiety leczone promieniowaniem 20 Gy lub wyższymi dawkami nadzorowały zdrowie swoich piersi corocznymi mammografiami i MRI, począwszy od wieku 25 lat, lub przynajmniej osiem lat po napromieniowaniu.

Badanie to wykazało również, że kobiety otrzymujące niższe dawki promieniowania, były także narażone na raka piersi i dlatego korzystne dla nich będzie zrobienie badań przesiewowych w kierunku raka piersi.

Około 50.000 kobiet w Stanach Zjednoczonych zostało poddanych działaniu radioterapii klatki piersiowej o wartości 20 Gy lub wyższej. Szacuje się, że dodatkowo 7.000.000 zostało poddanych działaniu promieniowania o wartości 10 Gy. Komentarze do: ​Leczenie raka w dzieciństwie stwarza ryzyko zachorowania na raka piersi - tak samo jak mutacje BRCA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz