Szukaj

Depresja matki wpływa na rozwój języka u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu ds. Badań nad Dzieckiem i Rodziną wykazali, że depresja matki oraz pewna grupa leków przeciwdepresyjnych mogą wpływać na rozwój języka u dzieci.Jak donosi Proceedings of the National Academy of Sciences, zażywanie przez kobietę w okresie ciąży leki z klasy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SRIs) może przyspieszyć zdolność przyswajania języka przez dzieci.

Nieleczona depresja u kobiety może natomiast przyczynić się do opóźnienia u nich mowy.

W badaniu uczestniczyły pacjentki leczone na depresję lekami SRIs, matki niezażywające leków antydepresyjnych, mimo stwierdzenia u nich objawów depresji oraz kobiety niecierpiące na depresję.

Na podstawie zmian pomiaru częstości akcji serca dziecka oraz jego reakcji na język obcy i ojczysty, naukowcy określili stopień rozwoju języka u dzieci w wieku od 6 do 10 miesięcy. Obserwując zmiany tętna u płodów, specjaliści zbadali również, jak reagują one na poszczególne języki.


„Jest to jedno z pierwszych badań, ukazujących zależność między depresją matki a rozwojem języka u niemowląt”, mówi profesor Janet Werker z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. „W chwili obecnej nie wiadomo jednak, czy przyspieszenie lub też opóźnienie mowy u dziecka może mieć długotrwałe konsekwencje dla późniejszej nauki języka.”

„Wyniki pokazują, że słabe zdrowie psychiczne w okresie ciąży jest poważnym problemem zdrowia publicznego, zarówno dla matek, jak i ich dzieci”, kontynuuje Tim Oberlander, profesor pediatrii z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. „Choć zażywanie leków przeciwdepresyjnych w okresie ciąży może być ryzykowne dla płodu, to okazuje się, że niesie to za sobą również pewne korzyści”.

 „W celu optymalnego rozwój języka u dzieci, należy więc zadbać o dobre samopoczucie matki”, podsumowuje Werker. „Planujemy poszerzyć nasze badania o testy na pozostałych grupach leków przeciwdepresyjnych, by ustalić, czy one również wywierają wpływ na rozwój mowy dziecka.”


Komentarze do: Depresja matki wpływa na rozwój języka u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz