Szukaj

Różnice w DNA kobiet mogą wpływać na rozwój raka piersi?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy badają dlaczego rak piersi u kobiet różnych ras jest doświadczany w inny sposób. Rak piersi występuje częściej u kobiet rasy białej niż u afroamerykańskich kobiet, jednak to Afroamerykanki doświadczają bardziej agresywnej postaci raka, który dodatkowo występuje prawie dekadę wcześniej niż u białych kobiet.Aby poznać powody tego zjawiska, naukowcy i lekarze North Shore-LIJ Health System oraz Feinstein Institute for Medical Research przeprowadzili badania w celu ustalenia dlaczego marker osadzony w kwasie dezoksyrybonukleinowym (DNA), zwany mikroRNA, różni się u Afroamerykanek i kobiet rasy kaukaskiej, oraz czy różnice w budowie mikroRNA mogą wyjaśniać obserwowane różnice przeżywalności u kobiet różnych ras.
   
Badanie polegało na pobraniu, przed usunięciem guzów piersi, mikroRNA z krwi 32 pacjentek. Średni wiek chorych wynosił 50 lata (od 31 do 68 lat).

Badania wykazały, że u kobiet rasy kaukaskiej, które miały potrójnie złośliwego raka piersi, nadekspresja mikroRNA wynosiła 20 jednostek. Dodatkowo, żaden ze znalezionych u nich mikroRNA nie został zauważony u pacjentek afroamerykańskich.


Okazało się także, że kobiety afroamerykańskie posiadały mikroRNA z ekspresją o wartości jedynie sześciu jednostek, a żaden z tych mikroRNA nie został z kolei wykryty u pacjentek rasy kaukaskiej.

Ciekawy także wydaje się fakt, że cztery ze wszystkich mikroRNA u afroamerykańskich pacjentek i osiem z mikroRNA u kaukaskich pacjentek nigdy wcześniej nie zostały odkryte, co sugeruje powiązanie mikroRNA z indywidualną reakcją pacjentek na chorobę.

  "Uderzająca różnica we wzorach ekspresji mikroRNA między Afroamerykankami i pacjentkami rasy kaukaskiej może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi, dlaczego podobne zabiegi, wykonywane na wszystkich pacjentkach, kończą się tak różnymi wynikami” - mówi Iuliana Shapira, MD, z programu Cancer Genetics Program w centrum North Shore-LIJ Health System's Monter Cancer Center.

"Istnieje możliwość, że pacjentki, które nie reagują na antynowotworowe zabiegi i na terapie, mogą nosić mikroRNA naturalnie sprzyjające rozwojowi raka. To, co zaskoczyło nas w wynikach badań, to fakt, że niektóre kaukaskie kobiety noszą mikroRNA, które chroni je przed rakiem, podczas gdy kobiety afroamerykańskie nie posiadają żadnego mikroRNA tego rodzaju. Jego brak u Afroamerykanek może być przyczyną słabych wyników obserwowanych w tych kobiet. Uważamy, że metody sztucznego zwiększenia ekspresji mikroRNA we krwi, przed operacją z powodu raka, mogą poprawić wskaźniki przeżycia u afroamerykańskich kobiet" - kończy Shapira.
    
    

Komentarze do: Różnice w DNA kobiet mogą wpływać na rozwój raka piersi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz