Szukaj

20% pacjentek chorych na raka po zabiegu zachowującym pierś wymaga powtórnej operacji

Podziel się
Komentarze0

Kobieta chora na raka piersi może zdecydować o rodzaju operacji, jaka ma być przeprowadzona w celu usunięcia guza. Jedną z opcji jest mastektomia, czyli usunięcie całej piersi, natomiast drugą jest operacja, która pozwala na pozostawienie jej części. Jeśli chodzi o stopień umieralności, w przypadku obu zabiegów jest on taki sam. Pozostaje jednak pytanie o skuteczne usunięcie guza.Czasem nie jest on łatwy do wykrycia i częściowe usunięcie piersi nie gwarantuje pełnego zlikwidowania powstałego nowotworu.  W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie kolejnej operacji.

Dr David Cromwell z Health Services Research na London School of Hygiene & Tropical Medicine wraz ze swoim zespołem postanowił sprawdzić jak często niezbędne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu. W tym celu przeanalizowali oni historię choroby 55 297 dorosłych kobiet, które chorowały na raka piersi w latach 2005-2008 i zdecydowały się na jej niepełne usunięcie.

Podczas swoich badań naukowcy skoncentrowali się na osobach, u których konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji pojawiła się w ciągu trzech miesięcy od pierwszego zabiegu. Brali oni również pod uwagę wiek pacjentek, rodzaj nowotworu, inne choroby oraz status społeczno-ekonomiczny pań.


Warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje nowotworu, jakie w swoim raporcie wyodrębnili naukowcy z Londynu. Są to: inwazyjny nowotwór piersi, czyli taki, który wydostaje się poza miejsce powstania, czasami przedostając się do węzłów chłonnych, a ostatecznie do innych części ciała; drugi rodzaj to rak nieinwazyjny, który rozwija się tylko w miejscu powstanie.

W wyniku analizy zebranych danych okazało się, że wśród kobiet, których przypadki były analizowane podczas badania, aż 82 procent chorowało na wyizolowany nowotwór inwazyjny, a 18 procent z nich przeszło kolejną operację w ciągu trzech miesięcy od pierwszego zabiegu; 12 procent pacjentek cierpiało na nieinwazyjną odmianę nowotworu, a mimo to aż 29,5 procent pań potrzebowało kolejnej operacji; natomiast u pozostałych 6 procent rozwinęły się obie odmiany raka.

Badania wykazały także, że około 40 procent drugich operacji stanowiły mastektomie.

Procent powtórzonych operacji był niższy w przypadku pacjentek, które cierpiały na towarzyszące rakowi choroby oraz wśród starszych kobiet, jak również wśród pań z ubogich terenów.

Około 50 procent chorych na raka piersi kobiet decyduje się na usunięcie tylko części piersi; okazuje się jednak, że 20 procent z nich musi przejść kolejną operację, aby w pełni pozbyć się guza.

„Operacja oszczędzająca pierś połączona z radioterapią jest równie efektywna co mastektomia, ale jeżeli pacjentka zdecyduje się na taką opcję, istnieje ryzyko kolejnego zabiegu. Przedtem nie wiedzieliśmy jak jest ono wysokie, dzięki tym badaniom kobiety posiadają więcej informacji” – podsumowuje dr Cromwell

Komentarze do: 20% pacjentek chorych na raka po zabiegu zachowującym pierś wymaga powtórnej operacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz