Szukaj

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy o Andropauzy!

Podziel się
Komentarze0

18 października, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy i Adnropauzy. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) w celu zwrócenia uwagi na kwestie zdrowotne związane z okresem poprzedzającym i zapowiadającym starzenie się.


W Polsce jest blisko 6 milionów kobiet i 5 milionów mężczyzn po 50 roku życia. Według WHO do 2030 r. na świecie będzie aż 1,2 miliarda kobiet i 1 miliard mężczyzn po 50 roku życia, gdyż każdego roku przybywa ich około 100 tys.

Menopauza poważnym problemem kobiet!

Menopauza to poważny problem dotyczący kobiet po 50. roku życia. Zmiany hormonalne, spowodowane zanikiem produkcji estrogenów, mają mnóstwo niekorzystnych następstw, które mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych konsekwencji. Światowy Dzień Menopauzy ma zatem na celu uświadomienie, jak ważne są kwestie związane z klimakterium oraz jak istotna jest walka z objawami tego trudnego dla kobiet okresu.

Świadomość w zakresie problemów menopauzy wzrasta wśród kobiet z roku na rok, jednak zdaniem ekspertów wiedza dotycząca konsekwencji związanych z menopauzą wciąż nie jest wystarczająca. Wiele kobiet cierpi bowiem z powodu poważnych dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Menopauza z medycznego punktu widzenia


Oznacza ona dysfunkcję jajników związaną z wiekiem, a co za tym idzie, zmniejszenie wydzielania przez nie estrogenów. Proces ten przygotowuje kobietę do wejścia w tzw. okres poprodukcyjny, gdyż wówczas wygasają czynności rozrodcze kobiety. Obniżeniu ulega też poziom libido, choć menopauza nie oznacza końca aktywności seksualnej. Osłabieniu ulega węzeł sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko zawałów serca, które są jedną z częstszych chorób kobiet w tym okresie. Zwiotczeniu ulega także skóra i słabnie siła mięśni. Dodatkowo, pojawia się suchość pochwy wzmagająca dyskomfort przy współżyciu.

Zobacz również:Światowy Dzień Menopauzy ma na celu zwrócenie uwagi na to, że menopauza nie jest chorobą, ale jedynie okresem, którego objawy można łatwo ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować. Dzięki postępom dzisiejszej medycyny kobiety mogą sięgnąć po bezpieczne preparaty, które pozwolą wyeliminować ból i złe samopoczucie. Popularną terapią jest HTZ, czyli Hormonalna Terapia Zastępcza, która uzupełnia braki estrogenów w organizmie kobiety. Z kolei dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów, naukowcy stworzyli fitoestrogeny, czyli estrogeny pochodzenia roślinnego.

Światowy Dzień Menopauzy i Adnropauzy zwraca też uwagę na to, ile korzyści w okresie menopauzalnym może przynieść odpowiedni tryb życia, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna.


Andropauza zmartwieniem mężczyzn

O ile menopauza dotyczy niemal wszystkich kobiet, to andropauzie ulega ok. 10% mężczyzn. W miarę starzenia się mężczyzn, wskaźnik wzrasta, jednakże nie da się wskazać jednoznacznego podobieństwa między menopauzą a andropauzą. Wielu mężczyzn może bowiem zachować do późnej starości czynności hormonalne i rozrodcze gonad.

Objawy andropauzy u mężczyzn są charakterystyczne, mężczyźni przestają być zadowoleni z życia seksualnego, mają problemy z erekcją, czemu towarzyszy spadek libido. Prócz tego popadają w stany depresyjne, lękowe, jak również cierpią na obniżoną koncentrację, nerwowość i bezsenność. Dokuczają im też bóle stawów, jak też pojawiający się szybki przyrost tkanki tłuszczowej.

Główną przyczyną andropauzy jest spadek stężenia androgenów, w tym testosteronu. Jest to związane z osłabieniem funkcji hormonalnych jąder po 50. roku życia, co przekłada się na rozwój chorób wieku starszego (m.in. miażdżycy tętnic, nowotworów), a także w znaczny sposób przyspiesza proces starzenia się organizmu. Co ważne jednak, możliwość wystąpienia andropauzy w większym stopniu zależy od stanu zdrowia, niż od wieku. Większym ryzykiem są bowiem obarczeni mężczyźni, których tryb życia cechuje się: złymi nawykami żywieniowymi, paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu oraz chorobami takimi jak: nadciśnienie, cukrzyca, choroba wieńcowa i przerost gruczołu krokowego. Dużą rolę ogrywają także predyspozycje genetyczne do przedwczesnego starzenia się.

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy nawołuje, iż najważniejsza jest świadomość zachodzących zmian i regularne kontrole stanu swojego zdrowia. Lekarze przekonują, iż prócz wielu preparatów, suplementów diety, leków łagodzących objawy menopauzy i andropauzy, warto również zainwestować w badania kontrolne, gdyż obecnie wiele z nich można wykonać za pomocą diagnostycznych testów domowego użytku, które dostępne są w aptekach. Najważniejsze, by nie poddawać się objawom, ale aby rozpocząć leczenie, które w obecnych czasach pomoże wyeliminować przykre dolegliwości i pozwoli nadal cieszyć się życiem!

Komentarze do: 18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy o Andropauzy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz