Szukaj

Wszawica u dziecka

Podziel się
Komentarze2

Szczególnie w okresie wakacji, kiedy szczęśliwe i beztroskie dzieci wyjeżdżają na różnego rodzaju wczasy, kolonie, czy obozy, jest wieksze prawdopodonieństwo zarażenia wszawicą. Zabawy maluchów w grupach sprzyjają rozprzestrzenianiu się tych maleńkich, pasożytniczych owadów jakimi są WSZY. To właśnie w lecie rozpoczyna się „sezon na nasze głowy”.



I choć wszawica jest jedną z najpowszechniejszych chorób dziecięcych to z pewnością jej pojawienie się nie jest uwarunkowane brakiem higieny, czy ubóstwem. Prawda jest taka, że wszy występują na całej kuli ziemskiej i zarazić się nimi może każdy, kto doprowadza do:

A). Bliskiego kontaktu z włosami osoby zarażonej.
B). Wzajemnego pożyczania sobie przyborów do pielęgnacji włosów.
C). Wymieniania się czapkami, czy innymi nakryciami głowy.

W artykule tym odpowiemy Ci na pytanie czym jest wszawica i co robić by „mieć z głowy tego niechcianego osadnika”, a także znajdziesz w nim wskazówki dotyczące tego jak zabezpieczyć się przed wszawicą oraz dowiesz się jakie są objawy występowania wszy u dzieci.

1. CZY WIESZ CZYM JEST WESZ?

Wszy są pasożytującymi owadami, które żywią się krwią swojego żywiciela. Żyją wyłącznie na owłosionej skórze, a ich wielkość nie przekracza trzech milimetrów. Samica składa od 6-8 jaj dziennie przez okres 20-stu dni. Z jaj wylęgają się larwy zwane gnidami. Są bardzo maleńkie, gdyż rozmiarem przypominają główkę od szpilki, a dzięki substancji klejącej bardzo mocno przyczepiają się do skóry głowy. Najczęściej spotykane rodzaje wszy to:
  • Wesz głowowa
  • Wesz łonowa
  • Wesz odzieżowa

2. CO ROBIĆ BY POZBYĆ SIĘ WSZY?


Leczenie rozpocznij od zabicia dojrzałych wszy szamponem z piretryną, dokładnie przestrzegając wskazań wymienionych na opakowaniu. Obecnie rynek przepełniony jest najróżniejszymi specyfikami (zarówno miejscowymi, jak i stosowanymi doustnie) zmniejszającymi świąd skóry. Aby jednak zapobiec ponownemu zakażeniu wszelkimi rodzajami wszy, musisz uwolnić dom od tej plagi. Wiedz, że dorosłe wszy giną w ciągu 48h.- jeśli oczywiście są pozbawione możliwości odżywiania krwią, gnidy zaś mogą wylęgnąć się nawet miesiąc później, dając nawrót zakażenia.


Tak więc, aby temu zapobiec:
  • Wypierz odzież osobistą, pościel i wszystkie potencjalnie zakażone przedmioty w temperaturze 90stopni, następnie pozostaw je w gorącej suszarce minimum 20 minut.
  • Wyrzuć używane w czasie „plagi wszy” grzebienie i szczotki do włosów.
  • Odurzaj tapicerowane meble i dywany.

PAMIĘTAJ!!!
Jeśli w skutek świądu powstały owrzodzenia skóry lub - jeśli zakażenie wszami dotknęło dziecko poniżej dwóch lat – natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ponadto, to, co powinnaś robić to:

1. Trzymać się ściśle zaleceń lekarza
2. Powtórzyć leczenie po tygodniu, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.
3. Skrócić dziecku długość włosów.

3. JAKIE SĄ OBJAWY WYSTĘPOWANIA WSZY U DZIECI?

Najczęstsze objawy występowania wszy to:

  • Zaczerwienienie, podrażnienie i świąd skóry głowy zaczynający się przeważnie z tyłu karku i za uszami.
4. JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED WSZAWICĄ?

Z racji tego, że wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, zabezpiecz się przed nią stosując:
  • Kontrolę włosów dzieci - zwłaszcza jeśli w przedszkolu lub w szkole panuje wszawica, a także po każdym powrocie z wakacji, czy wycieczek szkolnych.
  • Używaj własnych przyborów do higieny osobistej tj. grzebień, szczotka, gumka do włosów, ręcznik, czapka , szalik itp.
  • Unikaj bezpośredniego kontaktu z włosami zarażonych.
Stosując do tych zaleceń z pewnością zminimalizujesz ryzyko wystąpienia wszy u twojego dziecka, a co za tym idzie - unikniesz uciążliwego pozbywania się z głowy „niechcianych gości”.

Danuta Knap

Komentarze do: Wszawica u dziecka (2)

remka
remka 17-04-2016 10:23

wszy z przedszkola

2

jeszcze miesiąc temu wydawąło mi się, że wszy są jakąś abstrakcją, teraz wiem już że nie zna cżłowiek dnia ani godziny :/ mój synek w zesżłym tygodniu przyniósł z przedskzola wszy :/ pomogła trzeźwość umysłu - od razu ud... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze