Szukaj

Tympanometria o wysokiej częstotliwości może pomóc w wykrywaniu problemów ze słuchem u noworodków

Podziel się
Komentarze0

Według ostatnich doniesień naukowych badania przesiewowe u noworodków przebywających na oddziale intensywnej terapii, które wykorzystują tympanometrię o wysokiej częstotliwości mogą pomóc we wczesnym diagnozowaniu problemów związanych z uchem środkowym.

Tympanometria jest nieinwazyjną metodą badania ucha środkowego, która pozwala na wykrywanie problemów ze słuchem. Urządzenie nadaje sygnał do ucha i rejestruje zmiany odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej w zależności od zmieniającego się ciśnienia w kanale słuchowym.

W przeprowadzonym badaniu naukowcy użyli tympanometrii o wysokiej częstotliwości aby zbadać ucho środkowe u 31 noworodków mających od jednego tygodnia do sześciu miesięcy. Wszystkie noworodki zostały przebadane przy użyciu standardowego badania polegającego na zapisie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu oraz przy pomocy tympanometrii o wysokiej częstotliwości.

Jeżeli pacjenci nie słyszą, musimy zweryfikować czy problem związany jest z uchem środkowym, uchem zewnętrznym czy nerwami słuchu. Oczywiście noworodek nie jest w stanie opowiedzieć o swoich dolegliwościach, więc ciężko jest określić kiedy mamy do czynienia z niedosłuchem - mówi Ming Zhang z Uniwersytetu Alberty, który jest jednym z autorów badania.

Kiedy wiadomo, że problem dotyczy ucha środkowego leczenie niedosłuchu u niemowlaka przebiega znacznie szybciej. Pozwala to ograniczyć stres rodziców, którzy nie muszą poddawać swojego dziecka kolejnym niepotrzebnym badaniom diagnostycznych, co może trwać nawet miesiącami.

Zaburzenia słyszenia spowodowane dysfunkcją ucha środkowego mogą być leczone na wiele sposobów - na przykład aby złagodzić problemy ciśnieniem lub usunąć blokadę przepływu powietrza do ucha środkowego wprowadza się przez błonę bębenkową specjalną rurkę.

Problemy z uchem środkowym, które mogą być skutkiem uszkodzenia komórek słuchowych prowadzącym do upośledzenia zdolności przekształcania wibracji dźwiękowych w impulsy nerwowe, są dużo bardziej złożone - mówi Zhang - i wymagają bardziej zaawansowanego leczenia z użyciem implantów ślimakowych czy aparatów słuchowych.

Komentarze do: Tympanometria o wysokiej częstotliwości może pomóc w wykrywaniu problemów ze słuchem u noworodków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz