Szukaj

Schemat żywienia niemowląt

Schemat żywienia niemowląt jest zbiorem zaleceń, którymi powinny się kierować osoby opiekujące się dziećmi młodszymi niż dwanaście miesięcy. Zasady opracowane przez specjalistów stosuje się do dzieci zdrowych i urodzonych o czasie. Schemat żywienia niemowląt określa ile i jakie posiłki powinny spożywać dzieci w określonym etapie życia, aby zapewnić im jak najlepszy rozwój fizyczny, motoryczny i intelektualny.

Schemat żywienia niemowląt

Schemat żywienie niemowląt jest co jakiś czas zmieniany. Dzieje się tak, ponieważ medycyna cały czas się rozwija i pojawiają się nowe badania, które potwierdzają lub obalają wcześniejsze założenia. Schemat żywienia niemowląt ma pomóc w prawidłowej opiece nad dzieckiem, wskazując kiedy i jakie nowe produkty powinny być włączane do diety malucha.

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe według schematu żywienia niemowląt

Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo ważnym okresem, w którym dziecko intensywnie się rozwija. W pierwszym miesiącu życia dziecko potrzebuje wyjątkowo dużo pokarmu i według zaleceń spożycie energii w przeliczeniu na kilogram masy ciała, w przypadku chłopców wynosi 109 kcal, a u dziewczynek 103 kcal. Jednak już w drugim miesiącu życia zapotrzebowanie energetyczne spada i dziecko je mniej, a ilość posiłków zostaje nieznacznie ograniczona.

W diecie malucha nie może zabraknąć odpowiedniej ilości białka. W pierwszych ośmiu tygodniach życia zaleca się, aby jego spożycie wynosiło około 1,77g na kilogram masy ciała w ciągu doby. W przypadków tłuszczów, w pierwszym miesiącu życia chłopcy powinni spożywać 21g na dobę, a dziewczynki 19g.

Zaleca się, aby w pierwszym półroczu życia aż 50-55% energii pochodziło z tłuszczów, ilość tą można zmniejszyć do 40% w kolejnych sześciu miesiącach życia. Odpowiednia ilość tłuszczów w diecie pozwoli na wysoką przyswajalność witamin, które się w nich rozpuszczają (witaminy A, D, E i K), a które są bardzo ważne dla rozwoju dziecka na tak wczesnym etapie.

Nie wolno również zapominać o niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych (NNKT). Zalicza się do nich kwas α-linolenowy i kwas linolowy, które są prekursorami kwasów długołańcuchowych, takich jak kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas arachidonowy (AA). Powinny być one źródłem energii ilości sięgającej około 5%.

W przypadku węglowodanów w pierwszych sześciu miesiącach zaleca się, aby stanowiły 40-45% posiłku. Po ukończeniu szóstego miesiąca ich ilość zwiększa się do 45-50%.

Schemat żywienia niemowląt a ryzyko pojawienia się chorób cywilizacyjnych

Odpowiednie karmienie dzieci w pierwszych miesiącach życia może ograniczyć wystąpienie pewnych chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się między innymi otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i alergię.

W celu zmniejszenia ryzyka tych schorzeń zaleca się karmienie dziecka piersią do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Z mlekiem matki dziecko dostaje bowiem wszystkie niezbędne składniki odżywcze pozwalające mu prawidłowo się rozwijać. Pojawienie się przeciwwskazań powoduje, że dziecku muszą zostać podane produkty zastępujące mleko matki.

Badania pokazują, że niemowlęta karmione od początku sztucznymi mieszankami częściej cierpią na otyłość w wieku dziecięcym. Winę przypisuje się większej ilości białka w sztucznym mleku, które powoduje wzrost stężenia we krwi hormonu wzrostu, insulinopodobnego czynnika wzrostu oraz insuliny, która ma decydujący wpływ między innymi na magazynowanie niektórych substancji w mięśniach i tkance tłuszczowej.

Karmienie piersią w naturalny sposób ogranicza ryzyko pojawienia się alergii. Zbyt wczesne wprowadzenie nowych produktów żywnościowych do diety dziecka skutkuje, w wielu przypadkach, pojawieniem się alergii pokarmowej. Do najpopularniejszych alergenów należą mleko, zboża zawierające gluten, orzechy oraz jaja i ryby.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Schemat żywienia niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz