Szukaj

Pokrzywka u dzieci - objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Pokrzywka u dzieci to schorzenie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom. Łatwo rozpoznać tę chorobę, ponieważ zwykle objawia się zmianami skórnymi przypominającymi te, które pojawiają się na skórze po oparzeniu pokrzywą. Jednak trzeba pamiętać, że pokrzywka to schorzenie, które może mieć różne przyczyny i często towarzyszy mu wiele innych objawów.

Pokrzywka u dzieci - objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Pojawienie się pokrzywki na ciele dziecka to sygnał, że należy udać się z naszą pociechą do lekarza. Nawet jeśli zmiany skórne szybko ustąpią, warto określić ich przyczynę. Dzięki dokonaniu precyzyjnej diagnozy, następnym razem będziemy mogli ustrzec nasze dziecko przed pojawieniem się na jego skórze swędzących bąbli pokrzywkowych.

Przyczyny i rodzaje pokrzywki u dzieci

Pokrzywka jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Schorzenie to bardzo często pojawia się u dzieci i niemowląt. Nagły wysiew swędzących bąbli na ciele małych pacjentów ma zazwyczaj podłoże alergiczne. Pokrzywka może być reakcją na każdy z czynników uczulających, a więc: pokarmy, pyłki, sztuczne barwniki lub leki. Należy jednak pamiętać, że schorzenie to ma także wiele innych przyczyn. Zdarza się, że towarzyszy ono infekcjom dróg oddechowych, a nawet chorobom wątroby i tarczycy. Pokrzywka bywa także reakcją na czynniki zewnętrzne takie jak: ucisk, zimno lub ciepło. Z tego względu w medycynie wyróżnia się kilka rodzai pokrzywki - alergiczną, niealergiczną, objawową i idopatyczną.

Objawy pokrzywki

Pokrzywka objawia się w formie licznych, swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian skórnych. Wykwity te, zwane inaczej bąblami pokrzywkowymi, pojawiają się na ciele nagle i przypominają zmiany powstające na skutek oparzenia pokrzywą. Często zdarza się, że zmiany ustępują już po kilku lub kilkunastu godzinach od ich wystąpienia, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Jednak bąble pokrzywkowe mogą utrzymywać się na skórze znacznie dłużej. Wówczas mamy do czynienia z pokrzywką w formie ostrej. W przypadku wystąpienia tego rodzaju choroby wysiew zmian na skórze dziecka może trwać nawet do 6 tygodni. Niestety, taki przebieg choroby występuje aż w 2/3 przypadków. Natomiast jeśli zmiany nie ustąpią nawet po tak długim czasie, zwykle diagnozuje się pokrzywkę przewlekłą.

W przypadku kiedy mamy do czynienia z pokrzywką ostrą lub przewlekłą zmianom skórnym mogą towarzyszyć inne objawy, np.: gorączka, nudności, ból głowy, brzucha i stawów, zaburzenia oddychania, zaburzenia krążenia, obrzęki. Każdy z tych symptomów może być niebezpieczny dla zdrowia, a czasem nawet życia dziecka, dlatego w przypadku pojawiania się pokrzywki, należy udać się do lekarza.

Diagnozowanie i leczenie pokrzywki u dzieci

Jak diagnozuje się pokrzywkę?

Diagnozowanie pokrzywki jest proste. Doświadczony lekarz jest w stanie niemal na pierwszy rzut oka i na podstawie krótkiego wywiadu rozpoznać tę chorobę. Jednak określenie przyczyn wystąpienia pokrzywki może przysporzyć już znacznie więcej problemów. Niejednokrotnie, aby ustalić jakie czynniki są odpowiedzialne za wystąpienie u dziecka takiej reakcji skórnej, rodzice muszą bacznie i wnikliwie przyjrzeć się temu, co ich dziecko spożywa, jakie leki przyjmuje, a nawet jakie nosi ubranka. Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną występowania pokrzywki jest alergia, często zleca wykonanie testów skórnych i oznaczenie stężeń swoistych IgE we krwi.

Jeżeli pokrzywka ma podłoże endokrynologiczne, lekarz może zlecić badanie poziomu hormonów tarczycy. Natomiast gdy istnieje podejrzenie, że zmiany skórne powstały na skutek czynników fizycznych, lekarz sprawdzi reakcje skóry dziecka na ciepło, zimno lub ucisk.

Leczenie pokrzywki u dzieci

Najważniejsze w leczeniu pokrzywki jest ustalenie czynników, które ją wywołują. Kiedy już wiadomo na skutek czego na ciele naszego dziecka pojawia się nagły wysiew bąbli pokrzywkowych, należy niezwłocznie i całkowicie ograniczyć kontakt chorego z alergenem. Ponadto w leczeniu pokrzywki stosuje się także leki antyhistaminowe, które niwelują uczucie swędzenia. Takie leczenie często trwa nawet przez kilka tygodni. Jednak jeżeli po tak długim czasie od zastosowania środków antyhistaminowych objawy pokrzywki nie ustąpią, lekarz może podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia glikokortykosteroidami.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Pokrzywka u dzieci - objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz