Szukaj

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Choroba lokomocyjna jest powszechnym schorzeniem występującym u dzieci. Objawia się nudnościami i wymiotami, które pojawiają podczas podróżowania samochodem, pociągiem, statkiem lub samolotem. Powodem występowania tej choroby jest przekazywanie do mózgu sprzecznych informacji ruchu z narządów zmysłów, tj. uszu, oczu, mięśni stawów. Polega to na tym, że podczas jazdy samochodem ucho wewnętrzne odbiera sygnał o ruchu, jednak nie otrzymuje potwierdzenia ze strony oczu i mięśni.


Możemy wtedy dostrzec następujące objawy:
  • skóra przybiera blady odcień
  • występuje brak apetytu, tj. dzieci nie mają ochoty nawet na swoje ulubione pokarmy
  • pojawiają się zimne poty i nudności
  • pojawiają się wymioty
Z chorobą lokomocyjną spotykamy się najczęściej podczas pierwszych podróży. Pojawia się z reguły wtedy gdy mamy do czynienia z bardzo intensywnym ruchem, np. zrywającą jazdą samochodem, sztormową pogodą na morzu czy turbulencjach w powietrzu, itp. Schorzenie to jest rzadko widoczne u maluchów w pierwszych dwóch latach życia.

Co robić gdy u dziecka pojawi się choroba lokomocyjna?

W przypadku gdy objawy choroby lokomocyjnej pojawią się podczas podróży samochodem najlepiej jest zrobić krótką przerwę przy nadarzającej się okazji. W trakcie takiej przerwy można pospacerować z dzieckiem dopóki nie poczuje się ono lepiej. W przypadku długich podróży zalecane jest robienie częstych przerw, gdyż będzie to działało korzystnie na nastrój dziecka. Jadąc samochodem należy unikać nagłych przyśpieszeń i hamowania oraz szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Powinniśmy wybrać taką drogę, która jest najmniej kręta. Poza tym odradza się podróży statkiem w przypadku sztormu. Ważna dla dziecka jest pozycja w trakcie jazdy. Dzieci cierpiące na chorobę lokomocyjną lepiej znoszą podróż będąc ustawione twarzą w kierunku jazdy. Dodatkowo ważne jest odwrócenie uwagi malucha od przykrych doznań, które pojawiają się podczas podróży. Dobrym rozwiązaniem jest opowiadanie bajek, rozmowy z dzieckiem, śpiewanie oraz pokazywanie widoków za oknem. Nie należy dawać dziecku zabawek ani książeczek podczas trwania podróży.


Czego nie należy robić przy chorym dziecku?


Przede wszystkim należy wspierać malca. To nie jego wina, że cierpi na chorobę lokomocyjną. Należy próbować uspokoić dziecko przytulając je i zapewniając, że nic złego się nie dzieje. Nie należy w żaden sposób karać dziecka za to, że doświadcza choroby lokomocyjnej. Takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację i całkowicie zniechęcić malucha do kolejnych podróży.

Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?

Istnieją przypadki, że objawy choroby lokomocyjnej są bardzo intensywne, dlatego zaleca się wtedy profilaktyczne podawanie przez podróżą hioscyny. Hioscyna w postaci czopków jest dostępna w aptekach na receptę. Dorośli zażywając hioscynę przed podróżą o połowę zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej. W podobny sposób działa także inny lek – prometazyna (dostępna pod nazwą Diphergan). Jednak nie wolno jej stosować u dzieci, które nie maja ukończonych dwóch lat. Leki należy podawać 1-2 godziny przez rozpoczęciem podróży, a ich działanie jest aktualne przez około 5-8 godzin. Po ich podaniu może dojść do wystąpienia działań niepożądanych, tzn. suchości w ustach i nosie, niewyraźnego widzenia, senności lub w przypadku niektórych dzieci nadmiernego pobudzenia. Zapobiegawczo na chorobę lokomocyjną działa również korzeń imbiru, choć badania mają co do tego sprzeczne wyniki. Imbir jednakże nie powoduje żadnych działań niepożądanych, z którymi mamy do czynienia w przypadku leków.

Przed podróżą najlepiej jest porozmawiać z lekarzem o najlepszych metodach zapobiegania wystąpienia choroby lokomocyjnej.

Komentarze do: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz