Szukaj

Związek genetyki, diety i flory jelitowej

Badacze amerykańscy z Mayo Clinic właśnie wykazali, ze genetyczne predyspozycje danej osoby oraz jej dieta wchodzą w interakcje, które decydują o tym, które mikroby we florze jelitowej będą istnieć, i w jaki sposób będą one wchodzić w interakcje z jelitami gospodarza.Badanie przeprowadzono na gryzoniach, które genetycznie zmodyfikowano w kierunku ludzkiej przypadłości dotykającej 1 osobę na 5 i podnoszącej ryzyko choroby układu trawiennego.

Badanie opublikowano w Proceedings of the National Academy of Science.

Dr Purna Kashyap, pierwszy autor badania, mówi: - Nasze dane pokazują, że różnice w genetyce – w tym przypadku chodziło o geny, które dotyczą węglowodanów w jelitach – wchodzą w interakcje z typem zjadanego jedzenia. Ta kombinacja determinuje skład i funkcje flory jelitowej.

Około 20% ludzi nie ma genu, który koduje proteiny do przetwarzania specjalnego węglowodanu, czyli cukru w błonie śluzowej jelit, tzw. fukozy.


Interakcje wykazane przez amerykański zespół są cenną wiadomością, gdyż wiele bakterii jest przystosowanych do utylizacji węglowodanów, takich jak fukoza, których jest mnóstwo w jelitach.

Bakterie te, kiedy są konfrontowane z dietą, w której nie ma zbyt wiele, albo w ogóle w niej nie ma złożonych cukrów roślinnych, muszą zmieniać swoje funkcje, a przede wszystkim u ludzkich gospodarzy, w jelitach których brakuje fukozy.

Zaobserwowano to przy zmienionej metabolicznej ekspresji genu jednej z kluczowych bakterii żyjących w jelitach – Bacterioides thetaiotaomicron.

Zmiany w składzie bakterii jelitowych, albo zmiany w ich funkcjach, jak wykazano w badaniu, mogą promować pojawianie się chorób zapalnych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna.

W ludzkich jelitach i w każdej części ciała żyją miliony bakterii, które określa się mianem mikrobiomu. Bakterie te spełniają wyspecjalizowane funkcje, utrzymując równowagę metaboliczną.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zwierzę, czy o człowieka, kombinacje tych bakterii są unikatowe i muszą one współpracować z genomem i dietą dla zdrowej egzystencji.

Komentarze do: Związek genetyki, diety i flory jelitowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz