Szukaj

Ziemniaki i chleb uzależniają tak samo jak narkotyki?

Amerykańscy badacze odkryli, że niektóre produkty pokarmowe, przede wszystkim te skrobiowe, mogą mieć takie samo uzależniające działanie jak narkotyki, albowiem aktywują tę samą strefę mózgu co heroina. Badanie ukazało się w American Journal of Clinical Nutrition.Zresztą, nie jest to pierwszy raz, kiedy uczeni sugerują, iż istnieje pewna postać uzależnienia od jedzenia. Ale najnowsze prace skoncentrowały się na dość szczególnych elementach, czyli glucydach, które we krwi błyskawicznie przekształcają się w cukier.

Dr David Ludwig z Boston Children’s Hospital zrekrutował 12 mężczyzn z nadwagą i otyłością. Następnie podzielił ich na dwie grupy i dał im do wypicia dwa napoje typu milkshake.

Obydwa napoje zawierały tyle samo kalorii i smakowały dokładnie tak samo. Z małą różnicą: indeks glikemiczny, który w przypadku jednego napoju był niski, a drugiego - wysoki.

Indeks glikemiczny oznacza działanie danego produktu pokarmowego na glikemię, czyli na poziom cukru we krwi, dwie godziny po spożyciu.


W ciągu czterech godzin po konsumpcji napojów, naukowcy obserwowali aktywność mózgową uczestników, przy pomocy badania MRI. Okazało się, że typ skonsumowanego napoju wpływał na aktywność różnych stref mózgowych.

U badanych, którzy wypili milkshake o wysokim indeksie glikemicznym, stwierdzono aktywność jądra półleżącego, które odpowiada za system nagrody i przyjemności, ale także za uzależnienia.

Dr Ludwig sugeruje: - Aktywność ujawniona u tych uczestników była podobna do aktywności kreowanej przez heroinę i nikotynę. Kiedy ich poziom glikemii spadał, badani znów odczuwali głód. Natomiast uczestnicy, którzy wypili napój o niższym indeksie glikemicznym, czyli zdrowszy, mieli całkowicie normalną aktywność mózgu, jak wynika z badania MRI.

Amerykanie wyjaśniają teraz, że produkty pokarmowe o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak produkty skrobiowe, ziemniaki i biały chleb, mogą wytwarzać u niektórych ludzi pewną postać uzależnienia, która sprawia, że jedzą te produkty regularnie bądź w nadmiarze.

Odkrycie to nawołuje więc do redukcji konsumpcji tego typu produktów.

Dr Ludwig podsumowuje: - Ograniczając w swojej diecie składniki, które powodują uzależnienie, osoby z nadwagą i otyłe będą miały szanse na lepsze kontrolowanie swojego głodu.Komentarze do: Ziemniaki i chleb uzależniają tak samo jak narkotyki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz