Szukaj

Zawiedzeni fani sportu jedzą niezdrowo!

Nowe badanie, opublikowane w Psychological Science sugeruje, iż fani footballu oddają się orgii niezdrowego jedzenia po meczu przegranym przez drużynę, której kibicują. Kibice zwycięskiego zespołu z kolei wybierają zdrowsze opcje.Dr Yann Cornil, badacz z INSEAD Business School, główny autor badania, dodaje: - Wcześniejsze badania skupiały się nad sportem i niebezpieczną jazdą samochodem, zawałami serca i przemocą domową. My postanowiliśmy przeanalizować powiązania sportu z dietą.

Uczeni posłużyli się wynikami z dwóch sezonów NFL i danymi na temat konsumpcji jedzenia z ponad 20 dużych miast amerykańskich. Dzięki temu określili dwa główne typy jedzenia spożywanego po przegranych i po wiktoriach.

Przede wszystkim okazało się, że ludzie z miast, których drużyny przegrywały, jedli o ok. 16% więcej niż zazwyczaj tłuszczów nasyconych w następnym dniu po przegranym meczu, wybierając produkty takie jak chipsy i cukierki.


Natomiast ludzie z miast zwycięskich jedli tych tłuszczów o ok. 9% mniej niż zazwyczaj, wybierając produkty takie jak winogrona i pomidory.

Co najciekawsze, trendy te dotyczyły nawet osób niezbyt przepadających za footballem, a nawet zdecydowanie niezainteresowanych sportem.

Cornil i jego współpracownik Pierre Chardon, podkreślają: - Ludzie generalnie odżywiają się lepiej, kiedy ich drużyna wygrywa, a gorzej, kiedy przegrywa. A zwłaszcza wtedy, kiedy porażka jest nieoczekiwana, minimalna albo z drużyną o porównywalnej sile.

Obydwaj uczeni wysnuli hipotezę odwołującą się nieco do mentalności plemiennej: jeżeli ulubiona ekipa przegrywa, ludzie czują, że ich tożsamość jest zagrożona, a jedzeniem posługują się jak mechanizmem obronnym, czyli mechanizmem radzenia sobie z takim zagrożeniem. Zwycięstwo z kolei zdaje się wspomagać samokontrolę.

Co te wyniki oznaczają dla fanów sportu?

Cornil sugeruje: - Nawet jeżeli jesteś fanem stale przegrywającej drużyny, możesz coś dla siebie zrobić, żeby nie zrujnować sobie zdrowia i nie utyć. Po przegranym meczu zapisz sobie, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu. Zdrowie, a więc i zdrowe jedzenie? To dobrze, jesteś na właściwej drodze. Nasz eksperyment pokazał, że taka samoafirmacja całkowicie niweluje negatywne skutki porażki.

Komentarze do: Zawiedzeni fani sportu jedzą niezdrowo!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz