Szukaj

Zapach i wygląd jedzenia informują o tym, czego możemy oczekiwać od posiłku

Produkty o niskiej zawartości kalorii mogą pomóc w zrzuceniu wagi, ale nie można zapomnieć o tym, że ludzie po ich spożyciu nie odczuwają sytości. Nowe badania opublikowane w magazynie Flavour, należącym do BioMed Central, pokazuje, że nawet niewielka ingerencja w wygląd i smak potrawy może poprawić oczekiwania względem niej do tego stopnia, że także owocowy jogurt pitny będzie sycący i pożywny.Aktualnie debatuje się nad tym, jaki wpływ na samopoczucie ludzi mają produkty niskokaloryczne, i czy reakcją organizmu na taką dietę jest większe zapotrzebowanie na pokarm.

Badacze z University of Sussex przeprowadzili eksperyment mający udowodnić, czy dodatek substancji zwanej guma tara (ang. tara gum) zmienia odczucia smakowe w przypadku jedzenia jogurtu. Rezultaty dowodzą, że nawet osoby o niezbyt wyczulonym zmyśle smaku odczuły różnicę, mimo że smak potrawy pozostał ten sam.

W drugiej fazie eksperymentu badano odczucie sytości podając uczestnikom porcję makaronu, która nasyciłaby ich głód tak samo jak wypicie jednej butelki jogurtu. 


Z reguły gęste napoje miały opinię bardziej sycących niż ich rzadsze odpowiedniki, a dodanie do tych drugich substancji zmieniających gęstość wzmagało odczucie sytości. Jednak tylko gęstsze uznawano za te, które szybciej zaspokajały głód.

Keri McCricked, która przeprowadziła badanie, wyjaśniła, że głód i sytość to ciężkie do wytłumaczenia kwestie, bo nie są one zależne tylko od kalorii zawartych w jedzeniu czy piciu. Ważne są nie tylko sygnały wysyłane przez żołądek, ale także to, jaki smak mamy w ustach.

Z omawianego projektu wynika, że smak i wygląd mają wpływ na to, czy szybciej się najemy po zjedzeniu konkretnej potrawy, ale tylko te gęste miały opinię szybciej zaspokajających głód. Może to wynikać z tego, że takie właśnie produkty uważamy za bardziej sycące.

Badanie dowodzi, że zmysł smaku jest wyczulony nawet na niewielkie zmiany. Dzięki temu będzie można poprawić wygląd i smak potraw tak, aby szybciej zaspokajały głód bez względu na zawartość kaloryczną.

Komentarze do: Zapach i wygląd jedzenia informują o tym, czego możemy oczekiwać od posiłku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz