Szukaj

Wino zapobiega depresji!

Wiemy już, że umiarkowane picie wina jest dobre dla naszego zdrowia generalnie. Teraz hiszpańscy badacze udowadniają, że lampka wina dziennie może redukować ryzyko pojawienia się depresji. Badanie ukazało się w BMC Medicine.Naukowcy przeanalizowali dane dla 2 822 kobiet i 2 683 mężczyzn, zbierane przez 7 lat w projekcie PREDIMED Trial (badanie dotyczące odżywiania i ryzyka sercowo-naczyniowego).

Uczestnicy mieli od 55 do 80 lat i nie mieli problemów alkoholowych ani historii depresji. Co roku wypełniali kwestionariusz, dotyczący częstotliwości jedzenia 137 różnych produktów pokarmowych. Oceniano także ich spożycie alkoholu, zdrowie umysłowe i styl życia.

Obliczono, że ci, którzy pili umiarkowane ilości alkoholu, czyli od 5 – 15 gramów dziennie, byli mniej zagrożeni depresją. A dla tych, którzy pili umiarkowane ilości wina tygodniowo  (2 - 7 małych lampek na tydzień), ryzyko depresji było jeszcze mniejsze.


Naukowcy podkreślają teraz, że takie same wyniki uzyskali także wtedy, kiedy wzięli pod uwagę inne czynniki, takie jak styl życia i czynniki społeczne (status małżeństwa, palenie, dieta).

Dalsze analizy wykazały jednak, że konsumpcja wina wykraczająca poza 7 lampek tygodniowo zwiększała niestety ryzyko zachorowania na depresję.

Autorzy projektu podkreślają jednocześnie, że większa konsumpcja alkoholu była częstsza u mężczyzn, z których 88% piło więcej niż 15 gramów alkoholu dziennie.

Wcześniejsze analizy, również na podstawie danych z PREDIMED, wykazały, że umiarkowane spożycie alkoholu może chronić przed chorobami serca.

Hiszpanie podkreślają, że jednobiegunowa depresja oraz choroba sercowo-naczyniowa mają wspólne pewne mechanizmy patofizjologiczne.

W komunikacie wyjaśniają: - Umiarkowane spożycie alkoholu, a przede wszystkim alkoholu z wina, od dawna znane jest z tego, że korzystnie wpływa na choroby sercowo-naczyniowe. Niektóre z mechanizmów odpowiadających za to korzystne działanie prawdopodobnie są związane także z redukcją ryzyka depresji.

Komentarze do: Wino zapobiega depresji!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz