Szukaj

Wapń związany z większym ryzykiem choroby serca u pacjentów z chorobą nerek

Ludzie cierpiący na chorobę nerek i zażywający wapń w celu obniżenia poziomów fosforanu, są o 22% bardziej zagrożeni zgonem niż pacjenci, którzy stosują terapię nie opartą na wapniu. Badanie na ten temat ukazało się w prestiżowym magazynie naukowym The Lancet.Dr Sophie Jamal z Women’s College Hospital mówi: - Poruszamy kwestię powszechnej praktyki przepisywania wapnia w celu obniżenia poziomów fosforanu u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Stwierdziliśmy, że pewna część wapnia trafia do krwiobiegu i może prowadzić to do twardnienia tętnic, choroby serca i w ostateczności do zgonu.

Choroby sercowo-naczyniowe to wiodąca przyczyna zgonu pośród ludzi z przewlekłą chorobą nerek. Lekarze powszechnie przepisują wapń, aby zapobiec wysokim poziomom fosforanu, które mogą być niebezpieczne dla organizmu.


Jednak coraz więcej badań pokazuje, że suplementy wapnia mogą zwiększać ryzyko choroby serca. Nowe badanie potwierdza tę opinię i pokazuje dodatkowo długoterminowe konsekwencje zażywania calcium u pacjentów z chorobą nerek.

Naukowcy przyjrzeli się 11 randomizowanym badaniom, które objęły ponad 4 600 pacjentów. Ocenili ryzyko choroby serca (zawał, udar, twardnienie tętnic) wraz z liczbą zgonów pośród ludzi, którym przepisano leki zawierające wapń i pośród ludzi, którzy zażywali leki bez wapnia.

Odkryli, iż pośród ludzi, którzy zażywali leki bez calcium, ryzyko zgonu było mniejsze o 22%, a pacjenci mieli także mniej zwapnione tętnice.

Dr Jamal mówi: - Niektórzy lekarze od lat mówili, że pacjenci z chorobą nerek nie powinni zażywać wapnia. Uważamy, że nasze badanie dostarcza solidny dowód na poparcie tych twierdzeń.

Badacze sugerują jednocześnie, żeby leki nie zawierające wapnia były stosowane jako terapia pierwszego rzutu w celu obniżenia poziomów fosforanu u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Komentarze do: Wapń związany z większym ryzykiem choroby serca u pacjentów z chorobą nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz