Szukaj

Uwaga na dioksyny na fermie francuskiej!

Groźne zanieczyszczenie dioksynami odkryto na pewnej francuskiej fermie jaj. Nawet jeśli produkcja ta nie była przeznaczona do spożycia dla ludzi, to wydarzenie to stawia pytanie na temat zagrożeń związanych z dioksynami w produktach pokarmowych.Po alarmie dioksynowym, który podniesiono w Niemczech, Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF) zidentyfikował kolejną partię zanieczyszczonych produktów pokarmowych, pochodzących z fermy Vourey (Isère, Francja).

Francuski Minister Rolnictwa jednakże zapewnia, że działalność tej fermy opiera się na produkcji jaj przeznaczonych do badań i do doświadczeń, a nie do produkcji spożywczej. Ze względu na ostrożność, ferma teraz jest pod nadzorem w oczekiwaniu na rezultaty komplementarnych analiz.

W Niemczech, ponad 4 700 ferm hodowlanych kurcząt, indyków oraz prosiąt musiało zawiesić swoje dostawy, po wykryciu pozostałości po dioksynach w pokarmach dla zwierząt, wyjaśnia minister rolnictwa. We Francji natomiast śledztwo trwa. Powinno ono pozwolić zidentyfikować wszystkie skażone partie i następnie usunąć je z rynku.


Nie ma żadnego widocznego zagrożenia pokarmowego

Dioksyny albo tetrachlorodibenzo-p-dioksyny zostały sklasyfikowane w roku 1997 jako kancerogenne dla człowieka, przez Międzynarodowe Centrum Badań nad Rakiem (CRIC).

Według francuskiej agencji ANSES (Agence nationale de sécurité sanitaire de l’alimentation, de l’environnement et du travail, Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa sanitarnego produktów spożywczych, środowiska oraz pracy), szeroki termin dioksyny obejmuje ponad 200 różnych substancji, które pojawiają się głównie w wyniku spalania materiałów organicznych, w czasie spopielania odpadów z gospodarstw domowych oraz odpadów przemysłowych. Związki te nigdy nie są więc wytwarzane celowo.

Jednakże, francuska Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa sanitarnego produktów spożywczych, środowiska oraz pracy przypomina, że toksyczność dioksyn jest związana głównie z ich akumulacją w organizmie wraz z upływem czasu, a nie bezpośrednio z dzienną przyjmowaną dawką. Poza przypadkami masowego skażenia danej partii towarów, czasowy kontakt ze skażonym pożywieniem ma mały wpływ na zdrowie.

Dioksyny akumulują się w tkance tłuszczowej, przede wszystkim w tkance pochodzenia zwierzęcego, na każdym poziomie łańcucha pokarmowego. A produkty pokarmowe to przecież główne źródło kontaktu z dioksynami dla populacji generalnej (ponad 90% ludności).

Komentarze do: Uwaga na dioksyny na fermie francuskiej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz